Hollanda Kraliyet Havayolu şirketi KLM, Çin uçuşlarında, Covid-19 salgını nedeniyle endişe duyan çalışanları için ek önlemler alınacağını açıkladı.

Basına yansıyan habere göre; KLM personelinin, uçuşlarda FFP2 maskesi ve sadece personel için ayrılan bir tuvaleti kullanabileceği belirtildi.

KLM şirketinin aldığı ek önlemlerin, sendikaların personel adına endişelerini dile getirmelerinin ardından geldiği kaydedildi.

Uçaktaki hizmetin, daha az "uzun süreli temas anı" olacak şekilde ayarlanacağı ifade edilen haberde, KLM personelinin dilerse koruyucu gözlük de takabileceği aktarıldı.

Çin'den gelen yolcular ve personel için normal maskenin zorunlu olduğu bilgisi paylaşıldı.

Hollanda Sağlık Bakanı Ernst Kuipers geçen hafta, 5 Ocak'tan itibaren Çin'den Hollanda'ya gelen yolculara Amsterdam Schiphol Havalimanı'nda ücretsiz Covid-19 testi dağıtılacağını belirtmişti.

Kuipers yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık ve Çevre için Devlet Enstitüsünden (RIVM), olası yeni bir varyantın hızla tespit edilebilmesi için havalimanı çevresindeki kanalizasyon suyu denetimini yoğunlaştırmasını istediğini aktarmıştı.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, 26 Aralık 2022'de, Covid-19'un 8 Ocak 2023'ten itibaren "A kategorisi salgın hastalık" olarak ele alınmasına son verileceğini, Sınır Sağlığı ve Karantina Yasası uyarınca uygulanan kısıtlamaların kaldırılacağını duyurmuştu.

Yeni uygulamayla yurt dışından gelen yolcuların, seyahat öncesi Çin'in büyükelçilik ve konsolosluklarından sağlık kodu almak zorunda olmayacağı, varışlarında pozitif olsalar dahi merkezi karantinada tutulmayacakları bildirilmişti.

Fotoğraf: Unsplash

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş