Geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, Avrupa Birliği'nin (AB) dönem başkanlığını yürüten İspanya'nın organizasyonunda Granada kentinde düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) Toplantısına katıldı. 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rutte, AB’nin 2030 yılına kadar Balkan ülkeleri ve Ukrayna'yı da içerecek şekilde hızla genişlemesini tasvip etmediğini dile getirdi. Rutte “AB'nin hâlihazırda 27 üye ülkesi var ve daha fazla ülke eklenirse karar alma ve diğer her türlü konu daha da karmaşık hale gelecek.” dedi.

AB’ye üye olacak ülkelerin gerekli şartları yerine getirmesi gerektiğine vurgu yapan Rutte, "Ülkeler, tüm gereklilikleri yerine getirmeleri halinde AB'ye katılabilirler." ifadesini kullandı.

Rutte, AB Konseyi Başkanı Charles Michel'in Ukrayna ve Moldova'ya atıfta bulunduğu, AB'nin 2030 yılına kadar genişleme için kendisini hazırlaması gerektiği açıklamasını da "Bu tarih belirlemektir. Bu tarihe kesinlikle katılmıyorum. Ayrıca çok mantıksız olduğunu düşünüyorum." şeklinde yorumladı. AB'nin genişlemesi için tarih belirlemenin acelecilik olduğunu, AB'ye katılım şartlarından taviz verilmemesi gerektiğini vurguladı. 

Meselenin ülkelerin ne zaman hazır olacağı ile ilgili olmadığını belirten Rutte, “mesele, ülkelerin hazır olup olmadığıdır. Ülkeler, tüm gereklilikleri yerine getirmeleri halinde AB'ye katılabilirler." diye konuştu.

AB'ye daha fazla ülke katıldıkça birliğin önemli reformlara ihtiyacı olacağını ifade eden Rutte, "AB'nin hâlihazırda 27 üye ülkesi var ve daha fazla ülke eklenirse karar alma ve diğer her türlü konu daha da karmaşık hale gelecek. AB'nin şu anda tasarlanan şekliyle büyük ülkeleri özümseme konusunda kesinlikle yetersiz olduğunu biliyorum." ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği'nde daha fazla genişleme konusunda tartışmalar bir süredir devam etmekte. Ukrayna, Moldova, Gürcistan ve Batı Balkanlar'daki altı ülkenin AB’ye girmek istediği biliniyor. Daha önce Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Ukrayna'nın 2030'da AB'ye katılmasını istediğini dile getirmişti. 

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.