banner124
banner112

Oberstenfeld'de cami sevinci

banner94

2010 yılında yapımına başlanan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne bağlı DİTİB Selimiye Camii’nin açılış merasimine; Stuttgart Başkonsolo

GÜNDEM 11.10.2016, 14:29 11.10.2016, 14:29
Oberstenfeld'de cami sevinci
banner119
2010 yılında yapımına başlanan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'ne bağlı DİTİB Selimiye Camii’nin açılış merasimine; Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı, Stuttgart Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Bilal Doğan, DİTİB Genel Sekreteri Dr. Bekir Alboğa, Obestenfeld Belediye Başkanı Markus Kleemann, Baden Württemberg DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Erdinç Altuntaş, kilise temsilcileri, yerel yöneticilerin yanı sıra çok sayıda Alman ve Türk davetli katıldı.

Heilbronn DİTİB Merkez Camii Din Görevlisi Zülküf Kocabey'in Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından Dernek Başkanı Halim Kasımoğlu gösterilen ilgiye teşekkür ederek, "2010 yılında yapımına başlanan 1500 metrekare alan üzerine 750 metrekare kullanım alanı bulunan caminin, 300 metrekaresi ibadet alanına ayrılmış ve yaklaşık 450 kişinin aynı anda ibadet yapmasına imkan sağlanmıştır. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun" dedi.

DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Erdinç Altuntaş, "Almanya bizlerin ikinci vatanı oluştur. Müslümanlar kendilerini evinde hissettiği için böylesine modern camileri inşa ederek, dinini huzur içinde yaşama gayreti içindeler. Son günlerde bazı politik oyunlarla karşılıklı güven ve huzur ortamı bozulmak istenmektedir. İslam Almanya'nın bir parçasıdır. Bu gerçeği görmezden gelenler var" dedi.

Oberstenfeld Belediye Başkanı Markus Kleemann, Katolik ve Protestan Kilise temsilcileri yaptıkları konuşmalarında caminin açılışından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, Oberstenfeld şehrinde çeşitli millet ve dinlere mensup insanların olduğunu, bunların huzur ve barış içerisinde yaşadığını, Selimiye Camii'nin de şehre farklılık kattığını ifade ederek, caminin insanların ve kültürlerin kaynaşmasına vesile olduğunu bundan dolayı dernek yöneticilerine ve yapıma katkı sağlayan hayırseverlere teşekkür ettiler.

oberstenfeld_cami_acilisi02

İslamiyet terör ile bağdaştırılamaz

İslam'ın davet metodunun, yumuşaklık, güzel öğüt ve söz olduğunu belirten Din Hizmetleri Ataşesi Dr. Bilal Doğan, "İslamiyet, her türlü terör, zulüm ve ihaneti yasaklar; her türlü anarşiye, bozgunculuğa şiddetle karşı çıkar. İslam ile terör kelimesi yan yana gelemez. Herhangi bir Müslüman suç işleyince, suçlu İslamiyet değildir. İnsanların yaptığı hatalar İslam'a mal edilemez.“ dedi.

İslam dinini iyi öğrenmiş bir insandan asla zarar gelmeyeceğine vurgu yapan DİTİB Genel Sekreteri Dr. Bekir Alboğa, "3 Ekim Almanya'nın birleşme günü ve camiler açık kapı günü olarak aynı günde kutlanması uyum adına bir şanstır. Açılmış camilerden korkulmaması tam aksine memnuniyet duyulması gerekir" dedi.

oberstenfeld_cami_acilisi03

Camilerin toplumsal dayanışma ve kaynaşmada önemine değinen Başkonsolos Ahmet Akıntı, "Bundan 20 yıl öncesine kadar birçok şehirde cuma ve bayram namazları spor salonlarında, evlerin bodrumlarında kılınırken, Almanya'yı ikinci vatanı olarak gören Müslümanlar; artık modern camiler inşa etmiş, huzur içinde sorunsuz ibadetlerini yapıyorlar. Birinci ve ikinci neslin katkı ve çalışmalarına, Türk işadamlarının katkıları eklenmiş azimli ve çalışkan insanlarımız sayesinde bu modern eserlere kavuştuk. Camilerde gençlere ve kadınlara yönelik faaliyetlerin yapılması çok önemlidir. Alman dostlarımızla biraraya gelip; kendimizi, kültürümüz ve dinimizi onlara anlatmalıyız. Camilerimiz; toplum merkezi, tanıtım mekanı haline gelmelidir " diyerek camilerin önemini vurguladı.

Konuşmaların ardından, Mehter takımı ve semazen gösterileri sonrası dualar eşliğinde caminin açılış kurdelesi birlikte kesildi.
banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@