2023 yılında Fransa'da sosyal yardım alanında tespit edilen yolsuzluk vakalarına verilen ceza miktarı şaşırttı. Toplam 1 milyar 100 milyon euro tutarında ceza uygulandı. En fazla ceza, sosyal sigortalar kurumuna yönelik dolandırıcılık ve yolsuzluklar için kesildi.

Başbakan Gabriel Attal, kamu hesaplarından sorumlu Devlet Bakanı Thomas Cazenave ile ortaklaşa düzenlenen basın toplantısında, 2023'te sosyal yardım alanında kaydedilen yolsuzlukların rekor düzeyde olduğunu açıkladı.

Attal, 2023 yılında yolsuzluk dosyalarının sayısının 2022'ye kıyasla arttığını belirtti ve en büyük yolsuzluğun sosyal sigortalar kurumuna karşı yapıldığını vurguladı. Başbakan sosyal sigortalar kurumunu dolandıranların yüzde 70’inin hayali fatura düzenleyen profesyonel dolandırıcılar olduğunu dile getirdi.

Başbakan, kesilen toplam cezaların en büyük kısmının, 450 milyon euro ile sosyal sigortalar kurumuna yönelik yolsuzluklardan kaynaklandığını açıkladı. Ayrıca Aile Yardım Fonu'na yönelik yolsuzluklar için 400 bin euro, yaşlılık sigortası dolandırıcılığı içinse 200 milyon euro ceza kesildiğini bildirdi.

Attal, internet üzerinden satılan sahte hastalık raporları nedeniyle 11 milyon euro, hayali hastalık izni bildiren kişilere yönelikse 5 milyon euro tutarında cezaların kesildiğini ekledi.

Dijital araçların ve saha denetimlerinin yardımıyla, sosyal yardım dolandırıcılığı ve yolsuzluklarının daha hızlı tespit edildiğine işaret eden Attal, ilerleyen dönemlerde denetimlerin daha da artırılacağını duyurdu.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş