banner112

Fransa'da askerlerden uyarı: İç savaş çıkarsa düzeni ordu sağlayacak

banner94

Fransa'da her rütbeden askerlerin bulunduğu grup, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bakanlar, milletvekilleri ve generallere, "ülkede iç savaş çıkacağı ve bu durumda ordunun düzeni sağlayacağı" uyarasında bulundu.

FRANSA 10.05.2021, 17:23 10.05.2021, 17:40
Fransa'da askerlerden uyarı: İç savaş çıkarsa düzeni ordu sağlayacak
banner119

Fransa'da sağcı bir dergide yayımlanan ve 130 binden fazla kişinin imza attığı söylenen mektupta, iç savaş tehdidine karşı uyarı yapıldı.

Mektupta, Fransız hükümeti İslamcılığa karşı "taviz" vermekle suçlandı.

Valeurs Actuelles adlı dergide yayımlanan mektubun bir grup asker tarafından yazıldığı ancak aynı zamanda halkın desteğinin de alındığı öne sürüldü. Mektuba imza atan askerlerin adı, sayısı ve rütbelerine ise yer verilmedi.

Mektupta, "Mesele ülkemizin hayatta kalması meselesidir" denildi.

Fransız hükümeti, hem bu mektubu hem de geçen ay yayımlanan bir diğer mektubu kınadı.

AFP ajansının haberine göre, İçişleri Bakanı Gérald Darmanin son mektubu "kaba birmanevra" olarak nitelendirdi ve ismini vermeyen imzacıları "cesaretten" yoksun olmakla suçladı.

Geçen ay bir grup asker de hükümete bir mektup yollamıştı.

Silahlı kuvvetlerden sorumlu bakan Florence Parly, yedek kuvvetler veya ordu mensuplarının din ve siyaset hakkında kamuoyunda fikir beyan etmesini yasaklayan bir yasaya karşı geldikleri için cezalandırılacağını söyledi.

Le Pen'den askerlere destek

Ancak, önümüzdeki yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmaya hazırlanan aşırı sağcı lider Marine Le Pen, Nisan ayındaki mektuba arka çıkan yaklaşık 1000 askere destek verdi.

Pazar günü yayımlanan mektubun yazarları kendilerini Afganistan, Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde görev yapmış veya yerel terörle mücadele operasyonlarına katılan genç nesil askerlerin bir parçası olarak tanımlıyor.

Mektupta, "Kendi topraklarımızda taviz verdiğiniz İslamcılığı yok etmek için kendilerini feda ettiler" denildi.

Yeni mektupta, Fransız hükümetinin geçen ayki mektuba verdiği yanıt da eleştirildi.

Mektupta, "Fransa'nın başarısız bir devlet olmasına izin vermeniz için mi savaştılar… Bir iç savaş çıkarsa, ordu kendi topraklarında düzeni koruyacaktır" denildi ve şu ifadelere yer verildi:

"Hiç kimse bu kadar korkunç bir durumu istemez. Ama evet, Fransa'da iç savaş mayalanıyor ve bunu çok iyi biliyorsunuz."

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (2)
sen 6 ay önce
Ben bu fransizlara asla guvenmiyorum, bir bahane bulup soykirim yapma ihtimalinide goz onunde bulundurmak gerektir diye dusunuyorum. dikkatli olmak lazim vesselam.
Szaa 6 ay önce
Bunca zaman Müslümanlar en ağır işlerde çalıştılar.Şimdi onların sayesinde bir yerlere geldiler.Namkörlüğün bu kadarıda olmaz.Herkesin inancı kendine diyip gelmiş başka bir ülkede bütün sağlığını yitirmiş ,yıpranmış ekmek parası uğruna,vede hak ettiğini alamamış ve karşılığında inancından dolayı horlanmış ezilmiş .Sana kendini feda eden bu insanlara böylemi davranıyorsun diye sormak lazım. Bu millete insanlar daha güvenemez artık .Bizler vahşi hayvanlardan değilde insanlardanmı korkmamız lazım.İnanamıyorum.İnsan dediğiniz varlık nekadar vahşileşebiliyor.Atalarımız bu zamana gelene kadar ne çok emek harcamışlar dostluk kurmak için.Bunlar insanları kullanıp bir çöp gibi atıyorlar. Allah fırsat vermesin inşâAllah.Bu haberler çok korkunç.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@