Türkiye dışında yaşayan ve ikamet ettiği ülkenin devlet makamlarınca düzenlenen engelli kartına sahip gurbetçilerimiz artık Türkiye’de engellilere tanınan haklardan da faydalanabilecek.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dış İlişkiler Başkanı Zafer Sırakaya, yurt dışı engelli kimlik kartlarıyla ilgili yasal ve teknik altyapıların tamamlandığı müjdesini verdi.

Buna göre yurt dışı engelli kimlik kartı sahibi gurbetçilerimiz, Türkiye’de engelli vatandaşlara tanınan haklardan faydalanabilecek. 

Yabancı engelli kartının Türkiye’de tanınması için yapılacak işlemler
Öncelikle yabancı bir ülkeye ait engelli kimlik kartının Türkçe tercümesinin yapılması gerekiyor.

İkinci işlem olarak bu tercümenin Türkiye’de valilik makamlarında apostil işleminin yaptırılıp Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine başvurmak gerekiyor. 

Yapılan başvuruda engelli kimlik kartı ve apostil belgesi Bakanlık Aile Bilgi Sisteminde oluşturulan modüle işleniyor ve kart sahibine “uygunluk belgesi” veriliyor.

Yaşadıkları ülkelerin engelli kartına sahip vatandaşlarımız bu uygunluk belgesini edindikten sonra Türkiye’de yaşayan engelli vatandaşlara tanınan hak ve indirimlerden faydalanabiliyor.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş