Dünyanın tek dokuzları olarak tarihe geçen bebekler, hayatlarının ilk 19 ayını Fas'ta geçirdikten sonra, Mali'deki evlerine gidebildi.

Tek doğumda hayata gelen ve yaşamayı başaran en fazla sayıda bebek olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren Malili bebekler anneleri ile birlikte evlerine dönebildi. Beşi kız, dördü erkek olan dokuzlar, 30 haftalıkken sezaryenle doğmuştu.

2021 yılının Mayıs ayındaki doğumdan önce, o zaman 26 yaşında olan anne Halima Cisse, özel bakım gerektiği için Mali'den Fas'a uçmuştu. Aile bebeklerin doğumundan sonra 19 ay kaldıkları Casablanca'da medikal destek alıyordu.

Mali'nin başkenti Bamako'ya Salı sabahı ulaşan ailenin babası Abdülkadir Arbi, Mali hükümetinin kendilerine maddi destek verdiğini söyleyerek teşekkür etti. Arbi "Bu çok yoğun bir emek gerektiriyor ama bize bu bereketi veren Allah onları büyütmemizde de bize yardım edecektir" dedi.

Doğduklarındaki ağırlıkları 500-1000 gram arasında değişen prematüre bebekler hayatlarının ilk aylarını hastanede, özel bakım altında geçirdi. 

Babaları, basına yaptığı açıklamada bebeklerin her birinin "farklı karakterleri olduğunu" belirtirken, "Bazıları sessiz, bazıları ise daha çok ses yapıyor, ağlıyor. Bazıları sürekli kucakta olmak istiyor. Hepsi farklı bir karakter." ifadelerini kullandı.

Mali Sağlık Bakanı Health Minister Diéminatou Sangara, hükümetin aileye destek vermeyi sürdüreceğini açıkladı.

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.