Türkiye'deki Cumhurbaşkanı Seçiminin ardından Hollanda Temsilciler Meclisi milletvekili Stephan Van Baarle (DENK), seçim sonuçlarına dair Hollandalı mevkidaşlarının açıklamalarına karşı sert tepki gösterdi. Van Baarle, demokratik sürece saygı gösterilmesi gerektiğini savundu ve Türk kökenli Hollandalılara yönelik siyasi tercihleri ve etnik kökenleri üzerinden değerlendirilme yapma alışkanlığının son bulması gerektiğini belirtti.

Van Baarle, "Her seferinde Türkiye'de seçim olduğunda, Hollanda'daki politikacılar, Hollandalı Türkleri kökenlerine göre etiketlemek için sıraya giriyorlar," diye belirtti. Vatandaşların 'Erdoğan'a oy verenler' olarak kategorize edildiğini ifade eden Van Baarle, kişilerin oy verme davranışlarına, etnik kökenlerine veya anavatanlarındaki seçim sonuçlarına olan sevinçlerine dayanarak ötekileştirici genelleştirilme eğilimine karşı çıktı.

DENK partili Van Baarle, açıkça ırkçı Özgürlükler Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, Hıristiyan Birlik Partisi (CU) eski lideri Gert-Jan Segers ve İşçi Partisi (PvdA) milletvekili Kati Piri'yi, seçimlere dair yaptıkları açıklamalar nedeniyle eleştirdi. Wilders'ın Erdoğan'a oy verenlere Hollanda'yı terk etme çağrısına sert bir şekilde tepki gösteren Van Baarle, Wilders'ı demokratik hakların özgürce kullanılmasına karşı çıkan bir 'diktatör' ve 'ikiyüzlü' olarak nitelendirdi.

Hollandalı siyasetçi Geert Wilders’ın Twitter'da yaptığı “İslamofaşist Erdoğan'a oy veren Hollanda'daki tüm Türklerin artık çantalarını toplayıp Türkiye'ye taşınmasını temenni ediyorum. Güle güle!,” ifadelerine de değinen Van Baarle, “Ey Wilders! Eğer insanların, hoşlanmadığın bir kişiye bile olsa, oy kullanma haklarını kullanmalarını istemiyorsan, ya da bir kişinin seçimleri kazandığına dair burada kutlama yapmalarını istemiyorsan, gerçek diktatör aslında sensin. Sen tam bir ikiyüzlüsün,” şeklinde tepki gösterdi.

Stephan Van Baarle, Gert-Jan Segers'ın Türk seçmeni eleştiren tutumuna karşı da sert bir eleştiri getirdi. Segers'ı ikiyüzlü olarak nitelendiren Van Baarle, bu konudaki Segers'ın tavrının ciddiye alınmayı hak etmeyecek kadar tutarsız olduğunu ifade etti. Van Baarle, “Gert-Jan Segers, her fırsatta Netanyahu'yu alkışlıyor. Ancak bu suçlu liderin ellerine binlerce Filistinlinin kanının bulaştığını göz ardı ediyor. Bu durum, Segers'ın açıkça ikiyüzlü bir tavır sergilediğini gösteriyor,” dedi.

Van Baarle, Kati Piri'nin, Hollanda Başbakanı Rutte’nın bir dost olarak nitelendirdiği Türkiye’ye yapmış olduğu tebriği bir otokrata "başarılar dilediği" yorumuna ise “Evet, Türkiye ile yüzlerce yıllık köklü bir geçmişe dayanan gerçek bir dostluğumuz var. Türkiye, NATO müttefikimiz ve bizim işbirliği yaptığımız ve iyi ilişkiler kurduğumuz bir ülke.” şeklinde yanıt verdi.

Van Baarle, Başbakan Rutte’nın yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etmesini takdir ettiğini ve Türkiye'nin önemli bir müttefik ve dost olduğunu vurguladı. 

Türk kökenli Hollandalıların Türkiye'deki seçimlerde kime oy verdikleri hakkında sürekli sorgulanmalarının son bulması gerektiğine dikkat çeken Van Baarle, “Türkiye, insanların kendi geleceklerine kendilerinin karar verdikleri özgür bir ülkedir. Seçim sonucu hoşunuza gitsin ya da gitmesin, millet kararını vermiştir ve bir demokraside bu durum karşısında sadece bir şey geçerlidir: Sonucu saygıyla kabul etmek,” dedi.

©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.