Hollanda'da giderek artan İslam karşıtlığı sorununa dikkat çekmek isteyen DENK partisi, bir protesto videosu yayınlayarak acil eylem planını açıkladı. Kampanyanın amacı, İslam karşıtlığının Wilders'ın nefret dolu söylemlerinden doğrudan etkilendiğine dikkat çekmek.

DENK tarafından paylaşılan ve Müslüman düşmanlığı sorununa dikkat çekilen videoda, Geert Wilders'in nefret dolu söylemlerinden etkilenen iki saldırganın, bir başörtülü kadını taciz ettiği görülüyor. 

Geçtiğimiz ay Den Haag mahkemesi bir kişiyi, başörtülü bir kadını darp ettiği ve aşağıladığı için mahkum etti. Saldırgan, Müslüman kadının örtüsünü başından çekerek, mağdurun "kendi ülkesine defolması gerektiğini" söylemişti. Ayrıca, son araştırmalar başörtülü kadınların iş başvurularında üç kat daha fazla reddedildiğini gösterdi.

DENK lider Farid Azarkan yaptığı açıklamada, "Başörtülü kadınlar sokakta rahatsız edilmekte ve bir iş alanda ayrımcılıkla karşılaşmakta. Bunun, Wilders'in düşmanlık dolu söylemleri tarafından doğrudan teşvik edildiğini görüyoruz. Wilders parlamentoda bile başörtülü meslektaşlarını aşağılayıp hakaret ediyor. Böylece Wilders, başörtülü kadınlarla ilgili bir nefret ortamını normalleştiriyor. Bu nefretin, Parlamentomuzda ifade edilmesi utanç verici. Toplum olarak buna bir şeyler yapmalıyız.” dedi. 

Sadece başörtülü kadınlar Müslüman düşmanlığı sorunuyla karşı karşıya kalmıyor. Sayısız camiye karşı saldırılar ve nefret eylemleri oluyor. Örneğin geçtiğimiz hafta Gouda'daki Nour Camii'nin camları kırıldı. 

Ülke genelinde birçok nefret eylemi ile karşı karşıya kalındığını belirten DENK, PEGİDA tarafından Kur'an-ı Kerim’in yırtılıp, çiğnendiğini hatırlatarak, bu nefret eylemi esnasında Kur'an-ı Kerim’in Hitler’in ‘Kavgam’ kitabıyla ve Müslümanların ise Nazilerle karşılaştırıldığına dikkat çekti. Bu nedenle harekete geçtiğini belirten DENK partisinin eylem planı şu şekilde:

1. Kur'an-ı Kerim ve diğer kutsal kitapların yırtılması nefreti suçu olarak değerlendirilmeli ve yasaklanmalı.
2. Devlet, başörtülü kadınlara ayrımcılık uygulayan işverenlere cezai işlem uygulamalı ve kamu ihalelerinden men etmelidir. 
3. Polis, başörtülü kadınlara saldıran saldırganları tespit etmeye ve tutuklamaya yönelik özel çalışma yapmalıdır. 
4. Polis ve zabıta teşkilatlarında görevli  kadınlara başörtüsü serbestisi acilen getirilmeli.
5. Ülkesel alanda görev yapacak Müslüman Karşıtı Nefret ve Ayrımcılıkla Mücadele Koordinatörlüğü oluşturulmalı ve bir an önce Müslüman düşmanlığına karşı Ulusal Eylem Planı hazırlanmalıdır.
6. Camilerin güvenliği için bütçe oluşturulmalıdır.
7. Devlet kurumları içerisinde Müslümanların ayrımcılığa maruz kalmamalarına ön ayak olan mekanizmaları tespit etmek maksadıyla denetime tabi tutulacak. Müslümanların mağdur edildiği kara listeler, muhbirlik uygulamaları, ihbar hatları ve ayrımcı peçe yasağı kaldırılacak.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.