22 Kasım'da gerçekleşen Parlamento Seçimleri'nde, Van Baarle liderliğindeki DENK Partisi, tarihte görülmemiş bir şekilde yüksek oy alarak beklentilerin üzerinde bir sonuç elde etti. Hollanda'nın neredeyse tamamında oylarını artıran DENK, dördüncü milletvekilliğini birkaç bin oyla kıl payı kaçırdı. Parlamentodaki sandalye sayısını koruyan DENK, üç milletvekili ile siyasi arenada önemli bir oyuncu olarak yükselmeye devam ediyor.

DENK Partisi, Stephan Van Baarle liderliğindeki başarılı performansıyla dikkat çekmeye ve siyasi arenada hızla büyümeye devam ediyor. Van Baarle, parti liderliğini devraldığından bu yana gösterdiği etkileyici performans sayesinde DENK'i siyasi rakiplerine karşı güçlü bir konuma taşıdı. Bir önceki dönemde de DENK adına milletvekili olan Van Baarle, sosyoloji mezunu ve siyasi tecrübesini Rotterdam Belediyesi'nde DENK adına Grup Başkanlığı ve parlamentoda baş danışmanlık yaparak edinmişti.

DENK Partisi'nin seçim başarısı, Van Baarle liderliğindeki partinin yeni nesil genç siyasetçiler ile ortaya koyduğu siyasi vizyonun bir yansıması olarak değerlendiriliyor.

Nieuw project (13)-2

Ayrıca, son dönemdeki siyasi çalışmalarıyla DENK Partisi, özellikle geçtiğimiz dönem bütçe görüşmelerinde Stephan Van Baarle’nın Başbakan Rutte ve Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz'e yönelik yaptığı haklı eleştirilerle dikkat çekti. Aynı oturumda, ırkçı ve İslam karşıtı politikaları ile bilinen Geert Wilders'e karşı da sert eleştiriler yapan Van Baarle, bu tutumundan dolayı geniş bir destek ve olumlu tepkilerle karşılandı. DENK Partisi, özellikle İsrail'in Gazze'ye yönelik politikalarına karşı gösterdiği hassasiyet ve insan haklarına verdiği önem nedeniyle büyük takdir toplamış, hatta bu tutumları sebebiyle tehdit ve suç duyurusuna maruz kalmıştır.

Stephan Van Baarle'nın yanı sıra Hollanda Parlamentosu'nda DENK'i temsil edecek diğer milletvekilleri Doğukan Ergin ve İsmail El Abassi'dir.

Kamu Yönetimi mezunu Doğukan Ergin, milletvekili danışmanlığı ve iki dönem Schiedam Belediye Meclis Üyeliği'nin yanı sıra Schiedam Belediye Encümeni olarak Fen İşleri ve Eğitim gibi önemli konularda idari tecrübeye sahip yetenekli bir siyasetçidir.

Nieuw project (12)-2

Ergin, "Parlamentoda ayrımcılığa ve İslam karşıtlığına yer olmayan bir Hollanda için mücadele edeceğim" diyor. "22 Ekim'deki seçimler partimizin aldığı sonuç itibarıyla sevindirici fakat ırkçı ve İslam karşıtı Wilders'in partisi PVV'nin aldığı sonuç bakımından Hollanda'daki Müslümanlar için dehşet verici bir durum. Bu siyasi tablonun doğuracağı sonuçlar temel haklarımıza yönelik büyük tehlikeler içerecektir. Haklarımıza sahip çıkmak için hayati bir dönüm noktasındayız. İnsanların kökenleri veya inançları nedeniyle dışlanmaları artık son bulmalıdır. Parlamentoda, herkesin kendisi olabileceği, ayrımcılığa ve İslam karşıtlığına yer olmayan bir Hollanda için mücadele edeceğim" şeklinde ekledi.

Nieuw project (11)-2

Vergi Hukuku Uzmanı ve DENK Partisi adına Utrecht Belediye Meclis Üyeliği yapan İsmail El Abassi, üçüncü sıradan parlamentoya giren DENK milletvekilidir. Özellikle İslam karşıtlığına ve Müslümanlara yönelik ayrımcılığa karşı yaptığı çalışmalarla tanınan El Abassi, Utrecht’te sayısız hizmete imza atmıştır.

El Abassi, "Toplumumuzda ırkçılık ve Müslümanlara yönelik nefret had safhaya ulaşmıştır. Müslümanlar haksız yere kara listelere alınmakta ve camilerimiz yasal olmayan şekilde dinlenmektedir. Bu gidişata dur diyeceğiz" diye belirtti.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.