Geçtiğimiz yıl yapılan erken genel seçimlerde üç vekilini Temsilciler Meclisine göndermeyi başaran DENK partisi, özellikle İsrail-Filistin savaşında hayatını kaybeden ve geride yaşam mücadelesi veren binlerce kişi için mücadele vermeye devam ediyor. Milletvekili Doğukan Ergin’in sunduğu ‘Gazze’ye hava köprüsü kurulması’ ile ilgili önerge meclis çoğunluğu tarafından kabul edildi.

Kasım ayında yapılan erken genel seçimlerde Temsilciler Meclisi’ne giren Doğukan Ergin, Hollanda’nın Netanyahu yönetimine verdiği siyasi desteğin tartışıldığı bu günlerde Gazze’de yaşanan insanlık dramında mağdur olanlar için Meclis’e önemli bir önerge sundu.
 
Çeşitli insan hakları kuruluşlarının savaş uçağı parçalarının temini konusunda Hollanda devletine karşı açtığı davada, devletin aleyhine karar alınması gündemdeki yerini korurken, DENK Milletvekili Ergin’in Gazze’ye hava köprüsü kurulmasına yönelik önerge sunması dikkatlerden kaçmadı.

Gazze'deki Filistinlilere daha fazla insani yardım yapılması ve ciddi gıda ve geçim sıkıntısına yol açan ablukalarla mücadele edilmesi çağrısında bulunan Ergin’in sunduğu önerge bu hafta Salı günü (13.02.2024) meclis gündemine geldi ve çoğunluğun desteği ile kabul edildi.

Milletvekili Ergin konu ile ilgili Sonhaber.eu’ya yaptığı açıklamada “Gazze’deki yaşanan insanlık dramını bu tasarı ile az da olsa hafifletmek boynumuzun borcudur. Önümüzdeki dönem İsrail devleti ile bütün savunma anlaşmalarının iptali için caba sarf edeceğiz.” dedi. Ergin, DENK partisinin Gazze halkının haklı davası için meclisteki demokratik mücadeleye son surat devam edeceklerini dile getirdi.

Önergede Gazze'ye giren insani yardım miktarının hala son derece yetersiz olduğuna dikkat çekilerek, insani yardımın karayolu ve denizyolu üzerinden yapılamadığı takdirde hava yoluyla yapılması talebinde bulunuldu. Hollanda hükûmetinin Gazze’ye insani yardımı ciddi manada çoğaltması ve ulaşım konusunda bütün engelleri kaldırması için bütün gerekli gayreti sarf etmesi gerektiği belirtildi.

Hava yoluyla yapılan yardımların, karadan yapılan büyük miktarlarda insani yardımın yerini tutamayacağının kaydedildiği tasarıda, hava yolunun yanı sıra deniz koridoru oluşturulma olasılığının da araştırılması istendi.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Amsterdam, artan turist sayısıyla mücadele için yeni otel inşaatını yasakladı Amsterdam, artan turist sayısıyla mücadele için yeni otel inşaatını yasakladı

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.