Brüksel’de 2021 yılından bu yana, kira yardımı alan aile sayısında ciddi artış yaşandı. 2021 yılında 400 hane bu yardımı alırken şuanda sayı 11 bin haneye kadar çıktı.

Brüksel Bölge Hükümeti Konut Devlet Sekreteri Nawal Ben Hamou'nun sunduğu yeni sistemle, başvuru süreçleri büyük ölçüde basitleştirildi ve daha fazla aile bu yardımdan yararlanmaya başladı.

Brüksel Bölge Hükümeti Konut Devlet Sekreteri Nawal Ben Hamou yaptığı açıklamada, geçen yıl 9 bin hanenin bu yardımdan yararlandığını belirtti. Ben Hamou, "Brüksel'de gördüğümüz yüksek kira fiyatlarıyla, üçte biri tek ebeveynli olan 11.000 ailenin aylık destek alması hayati önem taşıyor" dedi.

Kira yardımına başvuru prosedürü Ekim 2021'de yapılan değişiklikle büyük ölçüde basitleştirildi ve daha erişilebilir hale getirildi. Başvuru sahiplerinin tüm belgeleri sunmasına gerek bulunmamakta. Brüksel Konut bazı bilgileri otomatik olarak sisteme işleyerek koşulların yerine getirilip getirilmediğini kontrol edebiliyor.

OCMW'ler, belediyelerin Konut Hizmetleri ve Konut Aracılığıyla Entegrasyon Dernekleri, hangi ailelerin yardım için uygun olabileceğini belirlemek ve bu ailelere dosyalarını sunmalarında yardımcı olmak için destek sağlıyor.

Aylık olarak verilen bu yardım ailenin bir sosyal konut tahsis edilene kadar yaptığı kira masrafını desteklemeyi hedefliyor. Şu anda hanelere 135 ile 180 euro arasında, çocuğu olan ailelere ise ek olarak çocuk başına 22 ila 45 euro arasında ödeme yapılıyor.
Haber: Halil Uygun
©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

Ümitspor tesisleri, 19 Mayıs Atatürk Kupası için hazır Ümitspor tesisleri, 19 Mayıs Atatürk Kupası için hazır

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.