Başta başkent Berlin olmak üzere Almanya’nın farklı şehir ve eyaletlerinde en çok tercih edilen erkek bebek isimleri içerisinde "Muhammed" ismi ilk sırada geldi. Kız bebeklerde ise ilk sırada “Sophia” ismi yer aldı.

Alman Dili Derneği (GfdS) tarafından Salı günü yapılan açıklamada her yıl açıklanan en popüler erkek bebek ismi listesinde yer alan “Muhammed” isminin 2018 yılından bu yana 5 kez listenin en başında yer aldığı belirtildi. Bu sıralamada, "Muhammad" veya "Mohammad" gibi alternatif yazılışlar da dikkate alındı.

Son beş yıl içerisinde 2021 yılında ilk sırada yer alan “Noah” ismi geçen yıl “Muhammed” isminden sonra ikinci sırada yer aldı. Listede diğer isimler ise şu şekilde sıralandı: Adam, Luis, Liam, Leon, Mateo, Luka, Emil ve Oskar.

Geçen yıl tercih edilen kız bebek isimlerinde ilk sırada  “Sophia” gelirken bu ismi ikinci sırada Emilia ve üçüncü sırada Charlotte ile Mila t5akip etti. Sıralamada diğer isimler şu şekilde yer aldı: Emma, Hanna, Mia, Klara, Lina ve Mathilde.

Memlekete gitmek için aracı ile yola çıkacak gurbetçilere tasarruf tüyoları Memlekete gitmek için aracı ile yola çıkacak gurbetçilere tasarruf tüyoları

“Muhammed” ismi sadece Berlin'de değil, Hamburg ve Bremen'de de en popüler isim olurken, Kuzey Ren-Vestfalya ve Hessen eyaletlerinde ikinci sırada yer aldı.

Ülke genelinde en popüler kız ve erkek bebeği isimleri ise Sophia ve Noah oldu.

Alman Dil Kurumu, 1977 yılından bu yana Alman nüfus dairelerinden alınan verilere dayanarak bebek isimleri listesini hazırlıyor. Bunun için yaklaşık 750 nüfus müdürlüğünden alınan 900 bin isim değerlendiriliyor.
©Sonhaber.eu
Fotoğraf: Vitamin - Pixabay

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.