Belçika’da marketlerde satışı yapılan Başak Gıda Grubu’na ait acı kırmızı toz kırmızı biber paketleri, içerisinde fazla miktarda etil oksit bulunduğu için geri çağrıldı. 

Gıda Zinciri Güvenliği Federal Ajansı (FAVV) tarafından yapılan açıklamada, toz kırmızı biberlerde sınırı aşan düzeyde etilen oksite (bir çeşit böcek ilacı) rastlandığı için ürünlerin geri toplatıldığı belirtildi.

Geri toplatılan ürün bilgileri:
Marka:
Başak Gıda Grubu
Lot numarası: L2144R
Son kullanma tarihi (THT): 28.02.2025
Gramaj: 100g

basak toz kırmızı biber

Aynı ürün için geçtiğimiz hafta Almanya’da da geri çağırma işlemi başlatıldı.

Ürünü daha önce satın alan vatandaşların kullanmaması tavsiyesinde bulunan şirket, ürünün satın alınan mağazaya geri götürülmesi halinde satış bedelinin iade edileceği belirtildi. 

Başak Grubuna ait toz kırmızı biberlerle ilgili ocak ayında da bir geri çağırma işlemi başlatılmıştı. 

Etilen Oksit nedir?
Etilen oksit renksiz, çok hafif kokusu olan havadan biraz daha ağır, yanıcı ve patlayıcı, suda, alkolde ve diğer organik çözücülerde çözünebilen toksik bir gazdır. Mikrobiyolojik aktiviteyi durdurucu etkisi sebebiyle sterilizasyon amaçlı medikal kullanımı, polyester ve antifriz üretimi için kullanılan etilen glikolün üretimi gibi birçok endüstriyel kullanımı mevcuttur. 

Bazı ülkelerde gıda endüstrisinde ısıl işlem uygulanmadan mikrobiyolojik sterilizasyonun gerçekleştirilebilmesi ve tarım uygulamalarında zararlılar üzerindeki öldürücü etkisinin yüksek olması sebebiyle kullanımı hala devam etmektedir.

Hangi ülkede vinyet alınmalı? E-Vinyet nereden ve nasıl alınır? Hangi ülkede vinyet alınmalı? E-Vinyet nereden ve nasıl alınır?

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.euya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.