Almanya’da marketlerde satışı yapılan Başak Gıda Grubu’na ait acı kırmızı toz biber paketleri içerisinde fazla miktarda etil oksit bulunduğu için geri çağrıldı. DonauStrudel GmbH tarafından üretilen ve hem Almanya hem de Avusturya’da satılan "Kornelia” marka organik pizza hamurları ise içerisinde cam kıymıkları bulunduğu için geri toplatıldı.

Toz kırmızı biber
Başak Grubundan yapılan açıklamada, toz kırmızı biberlerde sınırı aşan düzeyde etilen oksite rastlandığı için ürünlerin geri toplatıldığı belirtildi.

Geri toplatılan ürün bilgileri:
Marka: Başak Gıda Grubu
İsmi: Başak Acı Toz Kırmızıbiber
Gramaj:
100 gr
Parti numarası: L2144 R
Son kullanma tarihi: 02.2025

basak toz kırmızı biber

Almanya’da öğrencilere müjde: BAföG yardımları artıyor Almanya’da öğrencilere müjde: BAföG yardımları artıyor

Ürünü daha önce satın alan vatandaşların kullanmaması tavsiyesinde bulunan şirket, ürünün satın alınan mağazaya geri götürülmesi halinde satış bedelinin iade edileceği belirtildi. 

Başak Grubuna ait toz kırmızı biberlerle ilgili ocak ayında da bir geri çağırma işlemi başlatılmıştı.

Etilen Oksit nedir?
Etilen oksit renksiz, çok hafif kokusu olan havadan biraz daha ağır, yanıcı ve patlayıcı, suda, alkolde ve diğer organik çözücülerde çözünebilen toksik bir gazdır. Mikrobiyolojik aktiviteyi durdurucu etkisi sebebiyle sterilizasyon amaçlı medikal kullanımı, polyester ve antifriz üretimi için kullanılan etilen glikolün üretimi gibi birçok endüstriyel kullanımı mevcuttur. 

Organik pizza hamuru
Üretici firma DonauStrudel GmbH tarafından yapılan açıklamada ise belirli son kullanma tarihlerine sahip, "Kornelia Bio Urkorn Pizzateig 400g, gerollt" ve "Kornelia Bio Urkorn Pizzateig 400g, im Beutel" hazır pizza hamurlarının geri çağrıldığı kaydedildi. Geri çağırma işleminin hamurlarda tespit edilen cam kıymıkları nedeniyle yapıldığı aktarıldı.

Ürünlerin Avusturya'da Spar ve gurkerl.at veya organik toptancı mağazaları aracılığıyla, Almanya'da ise çeşitli organik toptancılar ve uzman dükkanlar aracılığıyla satışa sunulduğu belirtildi.

Geri çağrılan ürünler:
Marka: DonauStrudel
İsmi: KORNELIA Bio Urkorn Pizzateig

İçerik: 400g, torbada 
Son Kullanma Tarihi: 3, 11 ve 12 Haziran 2024

pizza 01

Marka: DonauStrudel 
İsmi:KORNELIA Bio Urkorn Pizzateig

İçerik: 400g, yuvarlanmış
Son Kullanma Tarihi: 11 ve 18 Haziran 2024
pizza02

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.