Ulaştırma Bakanı Georges Gilkinet, mevcut 50 yıllık 'Yol Kanunu'nu modernize etmeyi ve daha kapsayıcı hale getirmeyi amaçlayan  yeni 'Kamu Yolları Yasası' önerisini tanıttı. Yasada trafik işaretlerinin cinsiyet ayırımı yapmayacak hale getirilmesi dikkat çekti.

Yeni yasa sayesinde, Belçika'nın daha çağdaş ve esnek bir yapıya kavuşacağı, farklı yol kullanıcılarının ihtiyaçlarına daha iyi uyum sağlayacağı tahmin ediliyor.

Kamu yolları yasası ile birlikte gelen bazı dikkat çekici yeni kurullar şöyle sıralanıyor:
Trafik levhaları değişiyor: Trafik işaretleri artık cinsiyet ayrımı yapmayan bir tasarıma sahip olacak.
Bisikletçilere yavaş araçları geçme izni: Bisikletçiler ve iki tekerlekli araçlar, yavaş hareket eden araç sıralarını güvenli bir şekilde geçebilecek.
Kaldırımda bisiklet sürme izni: Yeterli bisiklet yolu olmayan ve trafik akışının tehlikeli olduğu yerlerde, bisiklet sürücülerinin kaldırımda bisiklet sürmelerine izin verilecek. Bu durumlar için özel işaretler konulacak. 11 yaşına kadar olan çocuklar için kaldırımda bisiklet sürmek standart bir izin olarak kabul edilecek (daha önce bu yaş sınırı 9'du).
Yaya geçişinde diagonal geçiş izni: "Yayalar İçin Kare Yeşil" işaretinin olduğu kavşaklarda yayaların kavşağı diyagonal olarak geçmelerine izin verilecek.
Emniyet kemeri kullanmama cezası: Araç içinde emniyet kemeri takmayan yolculara ve sürücülere ceza uygulanabilecek.
Bisikletçi grupları için yeni kurallar: Artık on veya daha fazla üyesi olan bisikletçi gruplarına özel kurallar uygulanacak (daha önce bu sayı on beşti). 

Bu kurallar arasında yol üzerinde sürüş izni, yan yana iki kişilik sürüş, sinyal vericilerin kullanımı ve eşlik eden bir aracın bulunması yer alıyor.

Yeni yasanın bu yılsonunda, Danıştay'a sunulması ve 2024 baharında Belçika Resmî Gazetesinde yayımlanarak 2025 sonbaharında yürürlüğe girmesi bekleniyor. 

Haber: Halil Uygun
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.euya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.