Belçika hükümeti, yeni bir bilinçlendirme kampanyası başlatarak vatandaşlara evde iyot tableti bulundurmaları konusunda çağrı yaptı. Özellikle, nükleer tesislerin etrafında, 20 kilometre çapında oturan vatandaşların bu uyarıya dikkat etmesi istendi.

 Belçika topraklarında Doel, Mol, Dessel ve Geel Flaman bölgesinde, Fleurus ve Tihange ise Valonya'da  olmak üzere altı nükleer site bulunuyor. Ayrıca Hollanda’da sınıra yakın Borssele ve Fransa’da ise Chooz nükleer santralleri yer almakta. 

Ulusal Kriz Merkezi, nükleer santrallerin varlığının "hükümet ve halkın yeterli hazırlık yapması gerektirdiğini" belirtiyor. Bu hazırlıklardan biri de evde bir kutu iyot tableti bulundurmak. 

İyot tabletleri önleyici olarak ve ücretsiz olarak eczanelerden temin edilebiliyor. Kriz Merkezi sözcüsü, bu kampanyanın her birkaç yılda bir tekrarlandığını ve şu anda somut bir nükleer tehdit olmamasına rağmen insanları bu konuda bilinçlendirmek için yapıldığını belirtti. Sözcü iyot tabletlerinin evde bulundurmanın iyi bir önlem olduğunu vurguladı. 
 
Kriz Merkezinin açıklamasında, iyot haplarının keyfi olarak alınmaması gerektiği, hükümetin resmi tavsiyelerine uyulmasını ve sadece gerekli olduğu zaman kullanılmasının fayda sağladığı vurgulandı.

Belçika-Türkiye İş Göçü Anlaşması’nın 60’ncı yılına özel etkinlikler düzenlenecek Belçika-Türkiye İş Göçü Anlaşması’nın 60’ncı yılına özel etkinlikler düzenlenecek

Bunun yanı sıra daha önceden iyot tableti satın alan vatandaşların, tabletlerin son kullanım tarihini kontrol ederek, üretim tarihi 2011 veya daha eski olan hapları eczanelerde ücretsiz olarak değiştirebilecekleri belirtildi.

Bir kutu iyot tabletinin en az on yıl süreyle dayandığı belirtiliyor. Nükleer risk hakkında daha fazla bilgiye www.nucleairrisico.be adresinden ulaşılabilir. 

İyot tableti ne için kullanılır?
Nükleer bir kazada veya patlamada radyoaktif iyot havaya yayılabiliyor ve kirli hava teneffüs edildiğinde ya da yiyecek ve içecek vasıtasıyla alındığında radyoaktif iyot tiroit bezlerine yerleşebiliyor.

İyot tabletleri tiroit bezini radyoaktif iyotlara karşı koruyor ve tiroit kanseri riskini azaltıyor. İyot tabletleri yalnızca radyoaktif iyotlara karşı koruyor, diğer radyoaktif maddelere karşı koruma sağlamıyor.

İyot tabletlerinin mutlaka sadece yetkili makamların tavsiyesiyle kullanılması gerekiyor.

Haber: Halil Uygun
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.