Valonya'da çiftçiler önümüzdeki hafta Pazartesi gününden itibaren her gün farklı bir Valon eyaletinde yolları kapatmaya hazırlanıyor. Valon çiftçiler birliği Fédération Wallonne de l'Agriculture (FWA) Başkanı Marianne Streel, eylemlerin vatandaşları sektörün içinde bulunduğu sorunlar konusunda bilinçlendirmek için yapıldığını belirtti.

Eylemlerin tam olarak nerede yapılacağı konusunda açıklama yapmayan Streel “Valon çiftçiler, diğer Avrupa ülkelerinden meslektaşları gibi, bölgesel düzeyde etkileri olan Avrupa politikasından bıkmış durumda. Bunu duyurmak istiyorlar!" şeklinde ifade kullandı.

FWA, ortak hareket etmeleri için diğer iki Valon çiftçi örgütü olan Fugea ve FJA'yla da görüşmeler yapıyor. Bu örgütler henüz resmi bir yanıt vermedi. Ancak Fugea, L'Echo gazetesine yaptığı bir açıklamada üyelerinin 'yakında' harekete geçirmeyi planladığını dile getirdi. Flaman bölgesindeki çiftçilerin protestolara katılıp katılmayacağı ise belirsiz.

Almanya'da çiftçiler geçtiğimiz yılı sonundan bu yana eylemlerine devam ediyor ve en son yedi günlük yol kapatma eylemleri düzenledi. Berlin’e giden çiftçiler yaklaşık altı bin traktör ve kamyonla trafiği kilitledi Protestonun ilk nedeni, hükümetin tarım araçları için dizele uygulanan vergi indirimlerini kaldırma planıydı. Berlin o zamandan bu yana planlarını değiştirdi ve üç yıl içinde bu uygulamayı aşamalı olarak kaldırmayı istiyor.

Fransa'da çiftçiler bir süredir yüksek iş yükü ve çok düşük gelirlere karşı protesto gösterileri düzenliyor.  Yirmi bin yerel çiftçi sendikasının bağlı olduğu bir çatı kuruluşu Fédération nationale des syndicats d'exploitants agricoles'un (Fnsea), çiftçilerin Paris'i kapatma ihtimalinin bulunduğunu dile getirdi.

Haber: Halil Uygun 
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.