Avrupa'da Korona pandemisi sırasında yaşanan düşüşün ardından, uyuşturucu kullanımı eski seviyesine döndü. Avrupa uyuşturucu gözlemcisi EMCDDA'ya göre, kokain kullanımı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Avrupa'da sentetik uyuşturucu çeşitliliğinin arttığı, neredeyse her hafta yeni bir uyuşturucu çeşidinin piyasaya sürüldüğü bildirildi.

Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezinin (EMCDDA) AB üyesi 27 ülke ile Türkiye ve Norveç'i kapsayan "2022 Avrupa Uyuşturucu Raporu" kamuoyuyla paylaşıldı.

EMCDDA Direktörü Alexis Goosdel, raporun açıklanması vesilesiyle telekonferansla yaptığı sunumda, "Bugün uyuşturucu pazarında her hafta yeni bir uyuşturucu keşfediyoruz. Her hafta Avrupa pazarında daha önce hiç görülmemiş yeni bir uyuşturucuya rastlanıyor." dedi.

Uyuşturucu kullanım oranının da 2022'de artarak Covid-19 salgını öncesine yükseldiğini belirten Goosdel, "Uyuşturucu artık her yerde. AB içinde uyuşturucu daha önce hiç bu kadar ulaşılabilir olmamıştı." diye konuştu.

Goosdel, ayrıca uyuşturucu pazarındaki dijitalleşmeye dikkati çekerek, bu maddelerin internet üzerinden satışında artış olduğunu, bunun çok sıkı takip edilmesinin önemine işaret etti.

Ukrayna’daki savaş rotayı güneye kaydırdı!
Ukrayna-Rusya askeri harekatının da uyuşturucu pazarına etki ettiğini vurgulayan Goosdel, Afganistan'dan Avrupa'ya uyuşturucu getirilmesinde kullanılan "kuzey rotasının" artık kaçakçılar için mümkün olmadığını, Karadeniz güzergahının da etkilendiğini söyledi.

Goosdel, "Bu güzergahların değişmeye başladığını söyleyebiliriz. Türkiye-Yunanistan ve Türkiye-Bulgaristan rotasındaki baskı artmaya başladı. Ayrıca Yunan adaları ve Akdeniz'in güneyindeki deniz güzergahının da tehlikede olduğunu düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Goosdel, AB'nin bu güzergahta uyuşturucu ticaretine karşılık vermek için EMCDDA üyesi Türkiye ile iş birliğinin önemine vurgu yaptı.

Sentetik uyuşturucular giderek artıyor
"2022 Avrupa Uyuşturucu Raporunda", Avrupa'da sentetik uyuşturucu üretiminin arttığı uyarısı yapıldı.

Avrupa'da 2020 yılında amfetamin, metamfetamin gibi sentetik uyuşturucuların üretildiği 350 laboratuvarın tespit edildiği belirtilen raporda, Avrupa ülkelerine hala uyuşturucuların ve uyuşturucu üretiminde kullanılan maddelerin çoğunlukla Asya ve Güney Amerika'dan geldiği ifade edildi.

Raporda uyuşturucu laboratuvarlarının son yıllarda profesyonel tesisler haline geldiği, Avrupa'da en fazla laboratuvarın Belçika ve Hollanda'da ele geçirildiği bilgisi yer aldı.

En fazla kokain Belçika ve Hollanda'da ele geçirildi
Raporda AB üyesi 27 ülke ile Türkiye ve Norveç'te ele geçirilen uyuşturucu türleri ve miktarlarına yer verildi.

Buna göre, AB genelinde yakalanan kokainin en fazla Belçika ve Hollanda'da, amfetamin ise İtalya'da ele geçirildiği belirtildi.

Söz konusu eroin olduğundaysa güvenlik güçleri tarafından AB genelinde 5,1 ton, Türkiye'de ise 13,3 ton eroine el konuldu.

MDMA olarak bilinen sentetik uyuşturucu tabletleri de en çok Türkiye tarafından yakalandı. Türkiye'de güvenlik güçleri 11 milyon, AB'deki kolluk kuvvetleri ise 4,7 milyon tablete el koydu.

EMCDDA'ya göre AB'de uyuşturucu kullanımı tahmini
"2022 Avrupa Uyuşturucu Raporu"nda yer alan ve Avrupa Birliğinde uyuşturucu kullanımına ait tahminler şu şekilde:

uyuşturucu kullanımı

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın