Avrupa Parlamentosu, Çarşamba günü engelliler için büyük bir adım attı. Engelli bireylerin tüm Avrupa'da daha kolay seyahat edebilmelerini ve sosyal hayata katılımlarını destekleyecek Avrupa Engelli Kartı ve geliştirilmiş Avrupa Park Kartı, 613 evet oyuyla kabul edildi. Oylamada, 7 parlamenter ret oyu verirken, 11 çekimser kaldı. Bu kartlar.

Bu kartlar sayesinde, kart sahipleri, eşlik eden kişiler ve yardım hayvanları da dahil olmak üzere, tesislere öncelikli erişim gibi imkanlardan faydalanabilecekler.

Yeni düzenlemeler, özellikle yurt dışında kısa süreli konaklamalar için geçerli olacak. Avrupa Engelli Kartı, basılı veya mümkünse dijital formatlarda sunulacak.

Kartlar engelli bireylere ücretsiz olarak verilecek ve kart uzatma için de ücret alınmayacak.

Daha fazla yardıma ihtiyacı olan veya kişisel bir asistanla seyahat eden engelli kişilerin, kartlarına 'A' harfi eklenecek.

Avrupa Park kartı, basılı formatta verilecek ve AB ülkeleri tarafından dijital formatın da sunulması teşvik edilecek. Ülkeler bu kart için idari bir ücret talep edebilecek.

Her iki kart da başvurudan itibaren 90 gün içinde teslim edilecek, ancak tıbbi kontrollerin daha fazla zaman alması gerektiğinde bu süre uzayabilir.

Parlamentoda onaylanan metnin resmi olarak onaylanması için şimdi sıra Konsey'de.

Yerli otomobil Togg’un Almanya’da yollara çıkacağı tarih belli oldu Yerli otomobil Togg’un Almanya’da yollara çıkacağı tarih belli oldu

Belçika, bu projenin pilot uygulamasına 2017 yılından bu yana katılıyor. Ayrıca 1 Ocak 2024'ten itibaren Belçika'da, bir engellilik tanısı konulduğunda otomatik olarak Avrupa Engelli Kartı veriliyor. 
Haber: Halil Uygun
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.