Koersel'de kick boks galası için geri sayım başladı Koersel'de kick boks galası için geri sayım başladı

Flaman bölgesinde bu yıl Şubat ayından itibaren boğmaca vakalarında dikkat çekici bir artış yaşanıyor. Zorg Departmanı 12 Nisan'a kadar toplam 672 boğmaca vakası tespit edildiğini açıkladı. Bu sayı, önceki yılların yıllık ortalamasının da çok üzerinde.  Yeni veriler, boğmaca vakalarının Flaman-Brabant ve Antwerp bölgelerinde hala yüksek seyrettiğini gösteriyor.

Boğmaca, çocuklarda ve yetişkinlerde haftalarca sürebilen öksürük krizlerine ve kulak enfeksiyonlarına neden olabilen bir hastalık. Ancak, yeni doğan bebekler için durum çok daha tehlikeli. Öksürük nöbetleri nedeniyle tükenen bebekler, bazen beslenmekte zorlanabilir veya nefes alamaz hale gelebilir. 

Bu yıl 1 yaş altı 50 çocuktan 23'ü hastaneye kaldırıldı. Hastaneye kaldırılan çocuklardan 21’i 6 aydan küçük bebeklerdi.

Zorg Departmanı sözcüsü Joris Moonens, yeni doğan bebeklerin boğmacaya karşı hızlı ve zamanında aşılanmasının hayati önem taşıdığını belirtti. Ayrıca, bebeklerin ilk aylarında korunmasını sağlamak için her annenin hamilelik döneminde aşılanmasının gerekli olduğunu dile getirdi. Hamileliğin 24 ile 32’nci haftaları arasında yapılan aşılar bebeklerde antikor oluşumunu sağlıyor.

Flaman Refah, Halk Sağlığı ve Aile Bakanı Hilde Crevits de aşılamanın, boğmaca gibi ciddi hastalıkları kontrol altına almak için elzem olduğuna dikkat çekti. Bakan, çocukların 8, 12 ve 16 haftalıkken, ardından 15. Ay ve daha sonra 6 ve 14 yaşlarında aşı olmaları gerektiğini belirtti. “Yetişkinler de on yılda bir tekrar aşılanmalıdır.” diyen Bakan aşıların ücretsiz olduğunu hatırlattı.
Haber: Halil Uygun 
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.