Yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Amsterdam Schiphol havalimanında yer hizmetlerinde çalışan personelin önümüzdeki iki yıl içinde maaşlarına yüzde 33 yapılması kararı alındı. Bununla birlikte 2025 kadar geçerli olan mevcut toplu iş sözleşmesi feshedilmiş oldu. Yeni zam kararının uçak bileti fiyatlarına da artış olarak yansıyacağı belirtildi.

Havalimanında diğer işlerin yanı sıra bavulları yükleyen ve uçaklara yakıt ikmali yapan yer personelinin maaşı, Ocak ayında yüzde 19 oranında artacak. Anlaşma uyarınca 2025 yılında bu rakamın üzerine yüzde 13’lik bir zam daha yapılacak. Buna göre tam zamanlı çalışan bir kişinin maaşı 1 Ocak 2024 itibariyle brüt en az 200 Euro artacak. 1 Ocak 2025’de ise bu artışa brüt 150 euro daha eklenecek. 

Geçen yıla kadar yer personeli için hiçbir toplu sözleşme yoktu. Bu hizmetleri veren şirketler kendi sözleşme şartlarına göre maaşları belirliyordu. Schiphol'de çalışan personelin baskısı ile bu kişiler Şubat 2022'de iki yıllık bir sektör toplu iş sözleşmesi kapsamına alındı. Ancak ücret anlaşmaları hızla artan enflasyonun gerisinde kaldı. 

Uçak biletinin fiyatı artacak
İşverenler derneği WBPL'den Edwin van der Linden'e göre, yer personelinin maaşına yapılan bu rekor zam uçak biletleri fiyatlarına da zam olarak yansıyacak. Personel maaşlarındaki keskin artışın bir şekilde karşılanması gerektiğini belirten Van der Linden, “Uçak biletlerinin daha pahalı hale gelmesi bunun mantıklı bir sonucu olur.” dedi.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.