Amsterdam Belediyesi şehirde aşırı artan turist sayısı ile mücadele kapsamında yeni kararlar aldı. Buna göre şehirde otel inşaatına izin verilmeyecek ve yıllık otel konaklama sayısı 20 milyon ile sınırlandırılacak. 

Çarşamba akşamı Belediye meclisinde verilen karar ile ilgili yapılan açıklamada, “Şehri, sakinleri ve ziyaretçileri için yaşanabilir hale getirmek ve bunu sürdürmek istiyoruz. Bu şu anlama geliyor: aşırı turizm yok, yeni otel yok, yılda 20 milyon kişinin gece konaklaması yok" ifadesine yer verildi.

Alınan karar uyarınca şehirde yeni bir otel inşaatına ya mevcut bir otelin kapanması veya toplam yatma yeri sayısının artmaması durumunda başlanabilecek. Getirilen yeni kural halihazırda izin almış yeni oteller için geçerli olmayacak.

2023 yılında 2023 yılında Amsterdam'da 20,6 milyondan fazla konaklama gerçekleşti. Bu rakama kiralık tatil evlerinde, pansiyonlarda ve gemi seyahatlerinde yapılan gecelemeler dahil değil. 

2021 yılında çıkarılan "Amsterdam Turizmi Dengede" adlı yönetmeliğe göre belediye meclisi, turizm rakamlarının 18 milyon kişiye ulaşması durumunda "müdahale etmekle yükümlü". Bu bağlamda geçen yıl Amsterdam Belediye Meclisi yolcu gemilerinin yasaklanması ve yolcu terminalinin kapatılması yönünde karar aldı. Şehir ayrıca otel misafirleri ve gemi yolcuları için turist vergisini de artırdı.

©Sonhaber.eu 
Fotoğraf: Dim Hou - Unsplash

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

Hollanda'da 4 sağ partili koalisyon ülkede neleri değiştirmeyi planlıyor? Hollanda'da 4 sağ partili koalisyon ülkede neleri değiştirmeyi planlıyor?

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.