Almanya'da bir sağlık çalışanının, COVID-19 aşısının yan etkileri olduğu iddiasıyla Alman biyoteknoloji firması BioNTech aleyhine açtığı davanın ilk duruşması görülmeden iptal edildi. 

Alman basınında yer alan haberlere göre, Hamburg Eyalet Mahkemesi sözcüsü, davacının avukatının reddi hakim talebinde bulunduğunu bu nedenle ilk duruşmanın iptal edildiğini duyurdu.

Sözcü, reddi hakim talebinde, davanın önemi nedeniyle bir yargıç yerine hakimlerden oluşan bir kurul tarafından karara bağlamasının istendiğini ve mahkemenin bu talebi birkaç gün içinde değerlendireceğini kaydetti.

Alman mahremiyet yasası kapsamında adının gizli kalması hakkını kullanan sağlık çalışanını hukuk firması Rogert & Ulbrich temsil ediyor. 

Davacı sağlık çalışanı, aşı olduktan sonra vücudunun üst kısmında ağrı, kol ve bacaklarda şişlik, yorgunluk, uyku bozukluğu ve beyin sisi gibi semptomların ortaya çıktığını ileri sürerek, aşının neden olduğu bedensel zarar için 150 bin euro tazminat talep etmiş, belirlenmemiş maddi zarar için de tazminat talebinde bulunmuştu.

Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci'nin kurduğu Mainz merkezli BioNTech ise iddiaları inceledikten sonra bunları asılsız bularak davanın düşürülmesi talebinde bulunmuştu.

©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.