Federal hükümet Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinden bu yana ilk kez tüm eyaletlerde geçerli olacak emekli maaşı zammı kararını onayladı. Buna göre maaşlar yüzde 4,57 oranında artırılacak. Maaş artışlarından 21 milyondan fazla emekli yararlanacak.

Enflasyon oranına endeksli olarak emekli maaşına uygulanacak zam 1 Temmuz 2024’den itibariyle geçerli olacak.

1 Temmuz itibariyle, şuanda 1000 euro emekli maaşı alan bir vatandaşın maaşı 1.045 euro 70 sente çıkacak.

Geçen yıl Batı Almanya'da emekli maaşlarına yüzde 4,39, Doğu Almanya'da ise yüzde 5,86 zam yapılmıştı. Bu fark, Doğu Almanya'da ücretlerin daha hızlı artmasından kaynaklanıyordu. Yeni düzenleme, Yapılan zamla birlikte Doğu ve Batı Almanya’daki emekli maaşları 34 yıl sonra ilk kez eşitlenmiş oldu.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

Almanya’da tartışma yaratan cinsiyet değiştirme yasası Bundestad’da onaylandı Almanya’da tartışma yaratan cinsiyet değiştirme yasası Bundestad’da onaylandı

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.