Almanya ve Hollanda bu yaz aylarında yapılacak Avrupa Futbol Şampiyonası nedeniyle ekstra sınır kontrolleri gerçekleştirecek. Bu şekilde tehdit unsuru içeren olası saldırganların ülkeye girişi engellenecek.

Rheinische Post gazetesinin haberine göre Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser tüm sınır ülkelerinde ekstra kontroller yapılacağını duyurdu.

Geçtiğimiz sonbahardan bu yana insan kaçakçılığıyla mücadele için Polonya, Çek Cumhuriyeti ve İsviçre sınırında ekstra kontroller yapılıyordu. Haber ajansı dpa'ya göre Avusturya sınırında bu uygulama 2015 yılından beri devam ediyor.

Hollanda, Belçika, Lüksemburg ve Fransa sınırındaki ekstra kontroller ise sadece 14 Haziran - 14 Temmuz tarihleri arasındaki Avrupa Şampiyonası sırasında gerçekleştirilecek. 

Alman Bakan Faeser, gümrüklerin "aşırılık yanlıları, holiganlar ve suçlulara" odaklanacağını dile getirdi.

Bu Almanya'nın Avrupa Futbol Şampiyonası nedeniyle sınır kontrollerini arttırdığı ilk olay değil. Fransa'nın futbol turnuvasına ev sahipliği yaptığı 2016 yılında da Alman federal polisi zarar verme ihtimali olan taraftarlara karşı ekstra teyakkuz halindeydi.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş