Almanya Türkiye ve Suriye'de büyük yıkıma ve can kaybına yol açan Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 6 bin 144 kişiye ülkeye girebilmeleri için vize verdi.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinin Almanya Dışişleri Bakanlığı verilerine dayandırdığı haberinde, söz konusu rakamın geçtiğimiz Cuma gününe kadar verilen vizeleri kapsadığı belirtildi.

Alman hükümeti, şubat ayında meydana gelen depremlerin ardından Almanya'da yakınları bulunan depremzedelere vize kolaylığı sağlanacağını açıklamıştı. Bu sayede Almanya'daki yakınları tarafından davet edilen depremzedelere üç aylık vize verilmeye başlandı.

Gazetenin haberine göre, depremzedelere şimdiye kadar kolaylaştırılmış prosedürle 5 bin 274 kişiye Schengen vizesi, 870 deprem mağduruna ise aile birleşimi kapsamında ulusal vize verildi.

Bakanlık, toplam 6 bin 144 vizeden 411'inin Suriye vatandaşlarına verildiğini kaydederken, bu vizelerin kaçının kolaylaştırılmış prosedürle verildiği belirtilmedi.

Kolaylaştırılmış vize uygulamasından ağırlıklı olarak Türkiye'deki depremzedelerin yararlanması ise tepkilere yol açtı. 

Alman sığınmacılara yardım kuruluşu Pro Asyl'in mülteci politikaları sözcüsü Tarek Alaovs Frankfurter Allgemeine'ye verdiği demeçte, "Deprem kimsenin milliyetini sormadı. Ama Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser bunu zaten yapıyor" dedi.

Hristiyan Birlik partileri Meclis Grubu Başkanvekili Andrea Lindholz da gazeteye verdiği demeçte, Faeser'in deprem mağdurlarına kolaylaştırılmış prosedürle vize verileceğini açıklamasının, Suriyeli depremzedelerin de bürokratik zorluklara takılmadan vize alabileceği beklentisine yol açtığını söyledi. Lindholz, "Ancak bu yasal olarak, İçişleri Bakanı'nın anlattığı kadar kolay değil" ifadesini kullandı.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş