Almanya basınında yer alan haberlere göre geçtiğimiz pandemi döneminde test merkezi sahibi gibi davranan Türk genci Emre C., 6 ay içerisinde 5.7 milyon euro zimmetine para geçirdi. Olayın bir banka çalışanı tarafından keşfedilesi üzerine tutuklanan 20 yaşındaki Emre, Pazartesi günü hakim karşısında ifade verdi.

De Bild gazetesi Emre haberini “Üçüncü Corona dolandırıcılığı- 5.7 milyon! Emre altı ayda nasıl milyoner oldu?” başlığıyla, De Welt gazetesi “20 yaşındaki genç korona test merkezi sahibi olduğu iddiasıyla 5,7 milyon euro aldı” ve kamu yayıncısı SWR ise “Freiburg'da milyonlarca euroluk korona test merkezi dolandırıcılığından tutuklandı” başlıklarıyla verdi

Ülkenin en büyük "corona" dolandırıcılığı
Alman basınında yer alan haberlerde Türk gencinin geçtiğimiz pandemi döneminde ülkenin en büyük dolandırıcılık hikayelerinden birini gerçekleştirdiği kaydedildi. 

Hollywood film sahnelerini anımsatan dolandırıcılık olayında Freiburg’da yaşayan Emre’nin, test merkezinde yapıldığı belirtilen corona testleri için kestiği faturaları Yasal Sağlık Sigortası Hekimleri Derneği’ne göndererek, ödenmesini sağladığı belirtiliyor. 

Pandemi döneminde bilgi teknolojileri (IT) üzerine staj yaptığı sırada bu sahtekarlığı düzenleyen Emre’nin 492 bin corona testine karşılık 5,7 milyon euro haksız kazanç elde ettiği belirtiliyor.

Fikir aklına barda otururken gelmiş!


Basında çıkan haberlere göre Emre savunmasında şu ifadeleri kullandı: “İlk olarak Almanya’nın Yasal Sağlık Sigortası Hekimleri Derneği’ne (KVBW) kayıt oldum. Bu, bir iki dakikamı aldı. Burada sadece testleri yaptığımı onaylamam gerekiyordu. Bende binlerce kişinin testini onayladım ve devlete gönderilmesini sağladım.” 

Emre, sahibi olduğu test merkezi olarak da en çok gittiği yerel barın adresini vermiş. İfadesinde bu fikrin ilk olarak adresini verdiği barda otururken geldiğini söyleyen Emre, “sadece Yasal Sağlık Sigortası Hekimleri Derneği'ni kandırmanın ne kadar kolay olduğunu göstermek istediğini” söyledi.

5,7 milyon euroluk kazanç
Mahkeme, Emre’nin Mart ve Haziran 2021 tarihleri arasında toplamda 492 bin test faturaladığını ve bu sahte işlemler sayesinde 5.7 milyon euro kazandığını tespit etti. Paranın Emre’nin şahsi hesabına Eylül ayında geçtiği belirtildi.

Stajyer olarak ayda 800 euro maaşla çalışan Türk gencinin hesabına bir anda yüklü miktarda para gelince durum banka personeli tarafından polise ihbar edildi.

Emre bu sayede tutuklandı ve hesabına gelen para iade edildi.

Mahkeme kararı
Mahkeme, Emre’ye yetişkinlere yönelik ceza kanununun uygulanmasına karar verdi. 

Mahkeme sözcüsü tarafından yapılan açıklamada Emre’nin dolandırıcılık suçundan suçlu bulunduğu, bir yıllık denetimli serbestlikle verildiğini ve buna ek olarak 1500 euro bir hayır kurumuna bağışlanmak üzere para cezasına çarptırıldığını aktardı. 

Emre ayrıca prosedürün masraflarını ödemek zorunda kalacak. 

Almanya’da geçtiğimiz yılda, Bremen kentinde, çalıştığı para taşıma şirketinden 8.2 milyon euro çalan Yasemin Gündoğan’ın (28) şoku yaşanmıştı.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın