ABD Savunma Bakanlığı teşkilatı içinde açıklanamayan anormal fenomenlerin (UAP) analizini yöneten eski istihbarat yetkilisi David Grusch, ABD'nin insan kökenli olmayan gemilere sahip olduğunu iddia etti. Grusch, Debrief'e, bu araçlarla ilgili bilgilerin Kongre'den yasa dışı bir şekilde saklandığını söyledi.

ABD istihbaratında 14 yıllık bir kariyerin ardından Nisan ayında görevinden ayrılan Grusch, araçlarla ilgili gizli bilgileri Kongre'ye verdiğini dile getirdi. Grusch hükümet yetkililerinden misilleme gördüğünü dile getirdi.

Daha önce UFO'ları araştıran gizli bir Pentagon programının varlığını ifşa eden Debrief gazetecileri Leslie Kean ve Ralph Blumenthal ile yaptığı bir röportajda Grusch, ABD hükümeti ve savunma şirketlerinin insana ait olmayan araçların parçalarını ve bazı durumlarda tamamını kurtardığını söyledi.

Grusch, araçlara yapılan analizde kullanılan malzemenin "egzotik kökenli" olduğunu, yani "insan dışı zeka, dünya dışı veya bilinmeyen kaynaklı" olduğunun belirlendiğini söyledi.

Ulusal Hava ve Uzay İstihbarat Merkezi'nde (NASIC) görevde olan ABD istihbarat yetkilisi Jonathan Gray de "egzotik materyallerin" varlığını doğrulayarak "Yalnız değiliz" dedi.

Açıklamalar, son yıllarda tanımlanamayan cisimlere dair raporların artmasının ardından geldi.

Pentagon 2021'de açıklanamayan 140'tan fazla UAP karşılaşması olduğunu açıklayan bir rapor yayınlamıştı.

NASA: Bilgimiz yok
Nasa'nın UAP bağımsız çalışma ekibinin başkanı Dr. David Spergel, Guardian'a Grusch'u tanımadığını ve iddiaları hakkında bilgisi olmadığını söyledi. Savunma Bakanlığı, yorum talebine yanıt vermedi.

Bir NASA sözcüsü yaptığı açıklamada, "NASA'nın temel önceliklerinden biri, evrenin başka yerlerinde yaşam aramaktır, ancak şu ana kadar NASA, dünya dışı yaşam olduğuna dair inandırıcı bir kanıt bulamadı.

UAP'lerin dünya dışı olduğuna dair hiçbir kanıt yok. Ancak NASA, evrende yalnız olup olmadığımız da dahil olmak üzere temel soruları yanıtlamamıza yardımcı olmak için güneş sistemini ve ötesini araştırıyor.” dedi.

Kaynak: The Guardian

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş