Avrupa Birliği (AB), 40 yıl önce uygulamaya giren yapay zekalı ürünler ve bu ürünleri geliştiren şirketlerle ilgili güncelleme kararı aldı. Yeni düzenleme ile yapay zekalı yazılım ve ürün geliştiren şirketlerin sorumluluklarını artırılacak ve bu ürünlerden zarar görenlere tazminat ödemelerini sağlayacak yeni kurallar getirilecek.

AB Komisyonu, yapay zeka, insansız hava araçları ve akıllı ev aletleri gibi modern teknolojik ürün üreticilerine yeni sorumluluklar getirecek yönetmelik tekliflerini açıkladı.

Açıklanan teklife göre;

  • AB'nin ürün mesuliyet kuralları güncellenecek.
  • Üreticiler, güvenli olmayan ürünlerinin neden olduğu hasarları ve zararları tazmin etmek zorunda olacak.
  • Robotlar, dronlar veya akıllı ev sistemleri üretenler de bu kapsama dahil edilecek.
  • İthal edilen ve güvenli olmayan ürünler nedeniyle zarara uğrayan tüketiciler, ithalatçı firma veya üreticinin AB'deki temsilciliğinden tazminat talep edebilecek.
  • Yapay zeka gibi karmaşık konulardaki hukuki süreçlerde mağdurların ispat zorunluluğu hafifletilecek.
  • Yapay zeka destekli dron, robot veya otomatik işe alma algoritmaları gibi yazılımlar nedeniyle zarar görüldüğünde tazminat davası açılması kolaylaştırılacak.

Avrupa Parlementosu’nun onayı gerekiyor
Yönetmelik tekliflerinin yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu (AP) ve üye ülkelerin onayı gerekiyor.

AB'nin mevcut ürün sorumluluk kuralları 40 yıl önce hazırlanmıştı. Bu kurallar, yeni teknolojilerin ortaya çıkardığı çeşitli yeni alanları kapsamıyordu.

Foto: Andy Kelly - Unsplash

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş