Küresel vatandaşlık ve ikamet danışmanlığı firması Henley & Partners, üç ayda bir güncellediği dünyanın en güçlü ve güçsüz pasaportları listesinin son versiyonunu yayınladı. 2024 yılının ilk endeksine göre Almanya 1’nci, Hollanda 3’üncü, Belçika 4’üncü ve Türkiye 52’nci sırada yer aldı. 

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) resmi verileri kullanılarak oluşturulan Henley Pasaport Endeksinde ülkelerin seyahat belgeleri, vizesiz veya havalimanı vizesi ile kaç ülkeye erişim sağladığına göre puanlanıyor. 

Endekse göre; dünya çapında 227 noktadan 194'üne vizesiz erişim hakkı sağlayan Almanya pasaportu, Japonya,  Fransa, İtalya, Singapur ve İspanya ile birlikte zirveyi paylaştı. 

İkinci sırada 193 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlayan Finlandiya, Güney Kore ve İsveç pasaportları geldi.

192 ülkeye vizesiz seyahat imkanı tanıyan Hollanda pasaportu üçüncülüğü Avusturya, Danimarka ve İrlanda ile paylaştı. 

Dördüncü sırada yer alan Belçika pasaportu ise Lüksemburg, Norveç, Portekiz ve Birleşik Krallık pasaportlarıyla birlikte 191 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlıyor. 

Türkiye listede 52. sırada
Listenin ilk beş sırasındaki ülkeler bu şekildeyken Türkiye’nin sıralamadaki yeri de belli oldu. Türk pasaportuyla vizesiz seyahat edilebilen ülke sayısı 118’e yükseldi. Türkiye sıralamada 52’nci sıraya yerleşti. 

Listenin son beş sırası
Listenin en sonunda, seyahat öncesinde vize almadan sadece 28 ülkeye erişim sağlayan Afganistan pasaportu geldi. Afganistan'ı Suriye (29), Irak (31), Pakistan (34) ve Yemen (35) takip etti. 

Sıralama kriterleri
Son 19 yıldır yayınlanan Henley Pasaport Endeksi, pasaport sahiplerinin vizesiz erişebildikleri destinasyonların sayısına dayanıyor. Şirket dünyanın 199 pasaportunu sıralamak için Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) verilerini kullanıyor. 

Ülkeler vizesiz ziyaret edebildikleri her destinasyon için bir puan alıyor. Vatandaşlar varışta vize, ziyaretçi izni veya varış noktasına girerken elektronik seyahat yetkisi (ETA) alabilmeleri durumunda “vizesiz seyahat etmiş” sayılıyor.  Vizenin gerekli olduğu veya pasaport sahibinin yola çıkmadan önce devlet onaylı bir e-vize alması gereken destinasyonlar için puan verilmiyor.

2024 endeksine göre ilk 10 sırada yer alan en güçlü pasaportlar:
1. Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Singapur, İspanya (194)
2. Finlandiya, Güney Kore, İsveç (193)
3. Avusturya, Danimarka, İrlanda, Hollanda (192)
4. Belçika, Lüksemburg, Norveç, Portekiz, BK (191)
5. Yunanistan, Malta, İsviçre (190)
6. Avustralya, Çek Cumhuriyeti, Yeni Zelanda, Polonya (189)
7. Kanada, Macaristan, ABD (188)
8. Estonya, Litvanya (187)
9. Letonya, Slovakya, Slovenya (186)
10. İzlanda (185)

2024 endeksine göre son 10 sırada yer alan en güçsüz pasaportlar:
1. Afganistan
2. Suriye (29)
3. Irak (31)
4. Pakistan (34)
5. Yemen (35)
6. Somali (36)
7. Libya, Nepal, Filistin Toprakları (40)
8. Bangladeş, Kuzey Kore (42)
9. Eritre, Sri Lanka (43)
10. İran, Lübnan, Nijerya, Sudan (45)

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.