Yaz sıcakları biranda bastırdı. Bu durum sadece vücutlarımızı değil elektronik eşyalarımızı da etkiliyor. Peki telefonlar neden sıcak havada çalışmakta zorlanıyor ve buna karşı nasıl önlemler alabiliriz?

Sıcak hava dalgalarında nasıl ki bizler normal sıcaklıklara kıyasla yavaşlıyorsak, işlemciler de aynısını yaşıyor. Leeds Beckett Üniversitesi’nden elektrik ve elektronik mühendisi Dr. Roz Wyatt-Millington “Telefonların çalışmasını sağlayan bu çipler, çalışırken ısı üretir” diyor ve ekliyor, “Telefonun ısısı arttıkça bu çipler aşırı ısınıp bozulmamak için kendilerini yavaşlatır.”

Elektronik aletlerin genellikle 35 dereceye kadar ısılarda çalışmak üzere tasarlandığını belirten Dr. Roz, genellikle güneşin altında telefonların ekran parlaklığının da arttığını, telefonların aşırı ısınmayı önlemek için yaptığı işlemler de buna eklenince aletlerin hem yavaşlayıp hem daha fazla pil tüketebildiğini söylüyor.

Telefonun ısınmaması için neler yapılabilir?

Telefonu şarjda bırakmayın
Dr. Roz “Telefonlar şarj olurken ısınır. Çok sıcak bir ortamda telefonunuzu şarj ederseniz cihazın daha da ısınmasına yol açarsınız” diyor.

Güneş ışığından sakının
“Doğrudan güneş ışığından sakınmak en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri. Telefonu arabada bırakmayın, mümkün olduğunca gölgede kalmasını sağlayın, hatta imkanınız varsa bir pervanenin önüne koyun” diyor Dr. Roz.

Çok yüklenmeyin
Telefonun sıcak havada yoğun işlemler yapmamasını da sağlayabilirsiniz. Dr. Roz “GPS veya kullanmadığınız şeyleri kapatın. Ne kadar az uygulama kullanırsanız, telefonunuz o kadar az ısı üretir ” tavsiyesinde bulunuyor.

Düşük güç modunu açın
Bunun için telefonunuzun düşük güç modunu da kullanabilirsiniz.Bir diğer tavsiye de telefonunuzu birkaç dakikalığına kapatıp, soğumasını bekledikten sonra tekrar açmak.

Buzdolabı veya buzluğa koymayın
Telefonunuzu soğutmak için buz dolu bir poşete koymayı ise düşünmeyin. Ani ısı değişimleri telefonlara zarar verebilir, buzun erimesiyle ortaya çıkacak su da telefonunuzun içine girebilir.

Dr. Roz, telefonların aşırı ısınarak bozulmasını önleyen mekanizmalara sahip olduğunu ve hiçbir şey yapmazsanız son çare olarak bu mekanizmaların devreye gireceğini söylüyor

Kaynak: BBC News

©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş