Belçika’nın Valon bölgesinde ehliyet almak için yapılan masraflar bugün itibariyle arttı. 1 Mart'tan itibaren fiyatlar Flaman ve Brüksel bölgelerinde olduğu gibi enflasyona göre endekslendi.

Flaman Bölgesi 2017'den beri, Brüksel-Başkent ise 2018'den beri fiyatlarda endeksleme yapıyor. Ancak Valonya bölgesinde 1998 yılından bu yana hiç endeksleme yapılmadığı belirtiliyor.

Bugün itibariyle;

  • B sınıfı ehliyet için teori sınavı 15 euro'dan 16 euro'ya yükseldi. Flaman Bölgesi ve Brüksel'de bu ücret 1 Ocak'tan bu yana 18 euroya çıktı. 
  • Teori ve direksiyon testleri arasında zorunlu bir aşama olan risk algılama testinin ücreti de 15 euro yerine 16 euro oldu.
  • Teknik sürüş becerisi testi 60 euro'dan 67 euro'ya yükseldi. Bu sayede bir sürücü kursunda 20 saatlik bir eğitimden ya da bir rehber eşliğinde üç aylık bir eğitimden sonra sınava kendi başınıza girebilirsiniz.
  • Valon bölgesinde B ehliyeti direksiyon sınavı ücreti 36 euro'dan 40 euro'ya yükseldi, ancak bu hala Brüksel (42 euro) veya Flaman Bölgesi'nden (47 euro) daha ucuz. 
  • Zamlı tarifeler A ve G ehliyetleri için de geçerli.

Ehliyet almak için yapılacak masrafa örnek:
Aşağıdaki örnekte bulunan sürüş okulları ile ilgili fiyatlar sadece örnek olarak verilmiştir. Her sürücü okulu kendi fiyatını belirler.
Serbest program 
Eğitim randevusu 24 euro (60 euro'ya kadar) 
Geçici ve kalıcı ehliyet 40 euro + belediye vergileri (BV) 
Zorunlu üç sınavın fiyatı 72 euro
Toplam: 136 euro
Sürüş okulunda 6 saatlik uygulama ile toplam 526 euro (isteğe bağlı) 

Tam sürüş eğitimi programı 
12 saat teori dersi: 130 euro 
20 saat uygulamalı ders: 1.460 euro 
Teknik yeterlilik testi: 67 euro
Zorunlu üç sınavın fiyatı: 72 euro 
Geçici ve kalıcı ehliyet: 40 euro + BV
Toplam: 1.769 euro

Direkt erişim sürüş okulu programı 
12 saat teori dersi: 130 euro 
30 saat uygulamalı ders: 2.110 euro 
Teknik yeterlilik testi yok 
Geçici ve kalıcı ehliyet 40 euro + BV 
Zorunlu üç sınavın fiyatı 72 euro 
Toplam: 2.352 euro

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş