Edirne Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nca ülkemizin kara, hava ve deniz sınır kapılarından girişlerle ilgili 1 Haziran'dan itibaren geçerli olmak üzere kararlar alındığı ve ülkemize girişlere ilişkin daha önceki uygulamaların yürürlükten kaldırıldığı belirtildi.

Koronavirüs önlemleri kapsamında daha önce yurt dışından gelen yolcular için zorunlu olan PCR testi, 1 Haziran itibarıyla koronavirüs aşısının tamamını olmuş veya son 6 ay içerisinde koronavirüse yakalanmış olup da iyileşen yolculardan istenmeyecek. 

Edirne Valiliği'nden yapılan açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın yeni genelgesine değinilerek, “Ülkemize Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka’dan gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilerden ülkemize girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek ve bu kişiler Valiliğimizce belirlenen öğrenci yurtlarında 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. 

Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen kişilerden de girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı istenecektir." denildi.

DİGER ÜLKELER İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

1- Türkiye'ye girişten en az 14 gün önce 2 doz Covid aşılarını tamamlayanlardan 

2- Son 6 ay içinde Covid’e yakalanıp tedavileri sona erenlerden

3- Covid hastalığının üzerinden en az 28 gün geçen ve bulaş riskinin olmadığını yaşadıkları ülkelerden belgeleyenlerden

4- Covid hastalığının üzerinden 6 aydan fazla bir süre geçip tek doz aşısının yapıldığını belgeleyenlerden PCR testi istenmeyecek.

Türkiye'ye girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığı geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten en az 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten en az 48 saat öncesinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli olacak. İlgili belgeleri ibraz edemeyenler uçağa alınmayacak.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz: t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın