Türkiye'de evi olduğu halde sosyal konutta oturan bir Türk aile, 48 bin avroyu geri ödeyecek.

Belçika'nın Flaman bölgesinde, sosyal konutlarda kalan kiracıların yurt dışında malvarlıkları olup olmadığı özel şirketler tarafından araştırılacak.

Bu konuda açıklama yapan Flaman Bölge Hükümeti Konut Bakanı Matthias Diependaele, bu konuda ilk adımı attıklarını kaydetti.

Post gazetesin'den Halil Uygun'un haberine göre, geçtiğimiz yıl şubat ayında Anvers Belediyesi Sosyal Yardım Kurumu OCMW (CPAS), yoksulluk maaşı alan yabancıların, yurt dışındaki mal varlıklarının araştırılması için Hollanda’dan Soza Xpert isimli özel bir şirket ile anlaşmaya varmıştı. Araştırmalar sonucunda, Türkiye’de ev sahibi olduğu ortaya çıkan bir ailenin sosyal konut anlaşmasının sosyal konut idaresi tarafından tek taraflı olarak sona erdirildiği kaydedildi.

Türk aileden 48 bin avroyu geri istediler

Uzun süredir uygun kirayla sosyal konutta kalan Türk kökenli ailenin 7 yıl boyunca yararlandığı sosyal kira indirimi tutarı olan 48 bin avro da geri istendi.

2000 yılından bu yana Anvers’te sosyal konutlarda kalan bahsi geçen ailenin, 7 yıl önce Türkiye’de arsalı bir ev satın aldığı ortaya çıktı. 

Yeni yasa hayata geçiriliyor

Federal Hükümeti Tarım ve Sosyal Entegrasyon Bakanı Denis Ducarme’nın sosyal konut kiracıların yurt dışında mülk sahibi olup olmadıklarına dair özel bir şirket tarafından araştırılmasını karşı çıkmasına rağmen, bunun yeni yasa ile mümkün olacağı belirtildi.

Bakan Diependaele, “Belçika’da ya da yurt dışında nerede olursa olsun, mal varlığı bizim için mal varlığıdır” şeklinde konuştu.

‘Türk aile açtığı davayı kaybetti’

Flaman Bakan, geçtiğimiz haziran ayında Türkiye'deki malvarlığı ortaya çıkarılan bir ailenin açtığı davanın da mahkeme tarafından reddedildiğini hatırlattı.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın   

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!