Yurtdışında ikamet eden ve yabancı plakalı otomobiliyle Türkiye’ye giden gurbetçilerimiz, bazı gümrük şartlarını bilmediği için yüklü para cezaları ödemek zorunda kalıyor. Geçtiğimiz yıllarda sıkça karşılaşılan bu olaylardan biri de dönüşte aracını Türkiye’de bırakmak isteyen gurbetçilerimizin başına geldi.

Yabancı plakalı aracını Türkiye’de bırakarak yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşlarımızın uyması gereken kuralların başında, geride bırakılan araç için taahhüt vermek geliyor. Diğer önemli kural ise bırakılan otomobili, araç sahibinin birinci dereceden akrabası (eşi, çocukları, anne veya babası) dahi olsa kimsenin kullanma yetkisinin bulunmaması.

Yabancı plakalı aracını Türkiye’de bırakacak olan gurbetçilerimizin uyması gereken mevcut kurallar ve yapılması gereken işlemler şu şekilde:

Yabancı plakalı aracı Türkiye’de bırakmak
Bu şartların en önemlisi araç sahibinin Türkiye’ye aracıyla giriş yaptığı tarih itibariyle geriye dönük, son 1 yılda, 185 gün Türkiye dışında yerleşik olarak ikamet ettiğini kanıtlaması gerekiyor. Bunun dışında diğer önemli husus ise Türkiye'de bırakılacak araç için taahhütname verilmesi.

Gümrük idaresine veya Yediemin otoparkına bırakılan taşıtlar, taşıtın teslim edildiği tarihten itibaren 3 ay süreyle gümrük gözetiminde kalabilir. Bu süre ilgili gümrük dairesine başvuru yapılarak 3 ay daha uzatılabilir. Süresi içerisinde teslim alınmayan ya da süre uzatımı için başvuru yapılmayan taşıtlar hakkında herhangi bir adli veya idari araştırma, inceleme, soruşturma veya kovuşturma bulunmaması halinde, tasfiye işlemlerine başlanır. 

Gümrük idaresinin denetimine bırakmadan, taşıtsız olarak yurtdışına çıkış yapılması halinde taşıtın süresi işlemeye devam ediyor.

Araç sahibinin belirtilen taahhüdü vermesinden sonra yurtdışına çıkması ve bu tarihten sonra aracın başka bir yakını veya tanıdığı tarafından kullanıldığı tespit edilmesi halinde, araç polis tarafından bağlanarak gümrüğe çekiliyor.

Yabancı plakalı aracı kimler kullanabilir?
Taahhütname verildiği durumda taşıtın gümrük idaresine beyan edilen adreste park halinde bulunması gerekmekte. Bu araç, taşıt sahibinin yurtdışında yerleşik eşi, çocukları, anne ve babası dahil, kişmse tarafından kullanılamaz. 

Taahhüt verilmeyen araçlara para cezası kesiliyor
Taşıtlarını gümrüğün denetimine bırakmadan veya taahhütname ile gümrük idaresinden izin almadan yurtdışına çıkan kişiler haklı bir sebepleri bulunduğunu ispat edemezlerse haklarında, tespit tarihine kadar yapılan tüm çıkışlar için bir defa Gümrük Kanununun 241 inci maddesinin altıncı fıkrasının (e) bendi uyarınca 2024 yılı için 6.624 TL para cezası uygulanır. 

Taahhütname nasıl verilir?
Yabancı plakalı aracını Türkiye’de bırakıp yurt dışına çıkmak isteyen vatandaşlarımız yurt dışına çıkmadan önce iki şekilde taahhütname verebiliyor.

Gümrük müdürlüklerinde taahütname verme
Birinci yöntemde araç sahibinin bulunduğu bölgede ya da hava limanında bulunan gümrük müdürlüklerine yazılı olarak  “araçsız yurt dışına çıkış taahhütnamesi” verilebiliyor.  

Taahhütname

E-Devlet üzerinden Dijital taahhütname  
İkinci yöntem ise E-devlet üzerinden dijital taahhütname vermek. Bu işlemi E-devlet sitesinde bulunan Yurt Dışına Taşıtsız Çıkışlarda Taahhütname Verme ve Kaldırmamenüsünden yapabilmektesiniz. 

  • Öncelikle bir E-devlet şifresi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu şifreye yurt dışında bulunduğunuz bölgedeki konsolosluklar ya da Türkiye’de PTT’de şubelerinden temin edebilirsiniz. 
  • E-devlet şifrenizi aldıktan sonra E-devlet sitesine giriş yapıyoruz. 
  • Ardından “Yurt Dışına Taşıtsız Çıkışlarda Taahhütname Verme ve Kaldırma” menüsüne giriş yapıyoruz.
  • Bu menüye girdikten sonra çıkan ekranda isim, soy isim ve doğum tarihi bilgileriniz otomatik olarak doldurulur. 
  • Ardından yabancı plakalı aracımızın plakasını boşluk bırakmadan yazıyoruz ve aracın siz yurt dışındayken kimsenin kullanmayacağını taahhüt ediyorsunuz. 

Bu işlem yapıldıktan sonra Türkiye’ye tekrar geri gittiğinizde taahhütnamenizi kaldırmanız gerekmekte. Bu işlem için yine E-Devlet üzerinden giriş yaparak, taahhüdünüzü kaldırmanız gerekiyor.

dijital tahhütname

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş