14 Mayıs Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekilleri seçimlerinde dünya basının görü Türkiye’deydi. Uluslararası haber ajansları gelişmeleri anbean "Son Dakika" kodu ile paylaştı. Genel olarak katılımın yüksek olduğu vurgulandı.

Hollanda basını Türkiye seçimlerine geniş yer verdi. Henüz resmi sonuçların alınmadığı belirtilen haberlerde seçimin ikinci tura doğru gittiğine yer verildi. Bazı gazeteler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Şayet milletimiz tercihini seçimin ikinci turda kalmasından yana yaptıysa onun da başımızın üzerinde yeri var" sözlerine yer vererek başlığa taşıdı.

Hollanda'da haber başlıkları şu şekilde sıralandı:
Nu.nl: Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura gidiyor, Erdoğan önde
NOS: Türkiye ikinci tur seçimlere gidiyor, henüz resmi bir sonuç yok
Telegraaf: Erdoğan, seçim savaşında önde olduğunu, ancak ikinci tura saygı gösterileceğini belirtiyor.
RTL Nieuws: Türkiye'de ikinci tur seçimler kaçınılmaz görünüyor, sonuçlar henüz kesinleşmedi
Volkskrant: Türkiye'deki Cumhurbaşkanlığı seçimleri kararsız görünüyor, Erdoğan olası bir ikinci turu kabul edeceğini söyledi
Trouw: Erdoğan'ın liderliği küçülüyor, cumhurbaşkanı olası ikinci tura saygı duyacağını söylüyor
NRC Handelsblad: Türkiye, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura gidiyor gibi görünüyor

Bild Gazetesi "Güç için sınır savaş" başlığını tercih etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, millet ittifakı aday Kemal Kılıçdaroğlu'ndan daha fazla oy almayı başarsa da ilk turda kazanan olmadığı ifade edildi.

Alman Zeit gazetesi 60 milyondan fazla seçmenin ülkenin kaderini belirlemek için sandık başına gittiğini yazdı. Gazete haberinin başlığında “Türkiye ikinci tur seçimle karşı karşıya – Erdoğan yüzde 50 barajını kaçırdı” ifadesine yer verdi. Ayrıca oylamayı AGİT ve Avrupa Konseyi'nden uluslararası gözlemcilerin izlediğini yazdı. 

ZDF kanalı 'tarihi seçim' olarak tanımladığı Türkiye seçimlerini dakika dakika takip ederken "NATO ülkesindeki oylama uluslararası alanda da yakından takip ediliyor." ifadelerini kullandı.

İngiltere basınından SkyNews, Anadolu Ajansı`nın verilerini paylaşarak "Sandıkların yaklaşık yüzde 97`si sayıldı, Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49,39 oyla önde" dedi.

BBC, Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın, Ankara`daki konuşmasında gerekirse ikinci tur seçimlere hazır olduklarını, ancak yine de kazanabileceklerine inandıklarını söylediğini aktardı.

The Guardian, Erdoğan`ın "Seçim sonuçlarının henüz kesinleşmemiş olması, milletimizin tercihinin açıkça bizden yana olduğu gerçeğini değiştirmez" ifadelerini okuyucularıyla paylaştı.

Reuters Haber Ajansı, oy sayımının devam ettiği seçimde iki aday da yüzde 50 sınırını henüz aşamadı açıklamasına yer verdi.

Associated Press de Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın konuşmalarına yer verdi. Seçimin ikinci tura kalması halinde ülkenin kararına saygı duyacaklarını söylediği belirtildi.

France 24`te seçimin büyük olasılıkla ikinci tura kalacağı bilgisi okuyucularla paylaşıldı.

Katar merkezli Al Jazeera, Türkiye`deki seçimleri açtığı canlı bloktan dakika dakika takip etti. "İlk oylama sonuçları Erdoğan`ın rakibinin önünde olduğunu gösteriyor" dedi.

Seçimle ilgili genel bilgilere yer veren The New York Times, 5 milyon genç seçmenin ilk kez sandık başına gittiğine vurgu yaptı. Erdoğan ve Kılıçdaroğlu`nun ikinci tur mesajlarını paylaştı.

İtalyan haber ajansı ANSA, seçime dair haberlerinde TRT`nin yayınlarını kaynak gösterdi. Seçime katılımın yüzde 90`ın üzerinde olduğuna dikkat çekildi.

Middle East Eye tarafından yapılan haberde de seçimlere yoğun bir katılım olduğu vurgulandı. Sinan Oğan`ın oyların yaklaşık yüzde 5`ini aldığına dikkat çekildi, seçimlerin ikinci tura kalmasının beklendiğini yazdı.

İsveç merkezli Dagens Nyheter gazetesi de katılım oranının rekor seviyede olduğuna vurgu yaptı. Seçimlerin ikinci tura işaret ettiğini yazdı.

Yunanistan merkezli Kathimerini de adayların yüzde 50`yi geçememesi nedeniyle 28 Mayıs`ta ikinci kez seçim yapılacağını yazdı. Yunan In.gr, Erdoğan`ın konuşmasını okuyucularla paylaşarak, ikinci tur seçimlerin 28 Mayıs`ta olacağı bilgisini verdi.

CNN International, "Türkiye kıyasıya mücadele edilen seçimlerde ikinci tura gidiyor" yazdı.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.