banner124
banner112

Afgan kadına Türkiye'de 'mucize' operasyon

banner94

ANKARA (AA) - YEŞİM SERT KARAASLAN/DUYGU YENER - Afganistan'da eşi tarafından burnu kesilen ve tedavi için Türkiye'ye getirilen Reza Gül, burnunun iç

SAĞLIK 09.08.2016, 14:42 09.08.2016, 14:42
Afgan kadına Türkiye'de 'mucize' operasyon
banner119

ANKARA (AA) - YEŞİM SERT KARAASLAN/DUYGU YENER - Afganistan'da eşi tarafından burnu kesilen ve tedavi için Türkiye'ye getirilen Reza Gül, burnunun iç ve dış yapısının yeniden yapılmasının ardından, tekrar nefes almaya başladı.

Taburcu edilmeden önce AA muhabirine açıklama yapan Gül (22), olaydan bir süre sonra annesi, eniştesi ve 3 aylık bebeği Sabira ile Türkiye'ye geldiğini söyledi.

Gül, Afganistan'da yaşadığını, 14 yaşında evlendiğini, eşinin kendisine yıllarca işkence yaptığını, kızgın ateşle vücudunun birçok yerini dağladığını anlattı.

20 yaşına kadar çocuk sahibi olamadığını belirten Gül, bu nedenle eşinin bir başka kadınla evlendiğini söyledi. Gül, kumasının 8 yaşında bir çocuk olduğunu ifade ederek, kendisinin bir süre sonra hamile kalmasıyla kumasının ailesi ile sürekli tartışma yaşandığını dile getirdi.

Gül, bebeğini annesinin evinde dünyaya getirdiğini, eşinin de kumasının ailesinden etkilenerek sürekli sorun çıkarttığını belirtti.

Reza Gül, başına gelen olaylarla ilgili şunları söyledi:

"Mahalleli, eşime, 'Artık çocuğun da oldu. Çocuğuna ve eşine sahip çık' diyordu. Eşim de bizi yanına almak istedi ama gitmek istemedim. Eşim de, 'Ben senin kocanım. Gel dedim, gelmedin demek' dedi. Mahallede Taliban hakim şu an. Geldiler ve babamdan teslim etmesini istediler. Yanlarında eşim de bulunuyordu ve 'Kızına bir şey yapmayacağız' diyorlardı. Sonra beni aldılar ama daha yolda gelenekler çiğnendiği gerekçesiyle, burnumu kestiler ve mahalleden attılar. Kumamın hala çocuğu yok."

Burnu kesildikten sonra ailesinin gece yarısı kendisini oradan kaçırarak Faryab'a götürdüğünü aktaran Gül, valinin kendisiyle yakından ilgilendiğini, ilk müdahalenin yapılmasının ardından Türkiye ile temas kurulmasını sağladığını ve tedavi için planlamanın yapıldığını ifade etti.

Gül, olaydan 20 gün sonra annesi ve bebeğiyle Türkiye'ye geldiğini ve hemen tedaviye başlandığını dile getirdi.

Bebeğinin sağlık durumunun iyi olduğunu söyleyen Gül, "Orada ailem yaşıyor. Bundan sonra beni annem ve babam koruyabilir. İyileştikten sonra ülkeme döneceğim." dedi.

- "Yaklaşık 5 ay süren bir tedavi gerçekleştirildi"

Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Nurullah Zengin, Gül'ün ağır yaralandığını vurgulayarak, tedavinin birden fazla uzmanlık alanı ile birlikte yapıldığını belirtti.

Genç kadının sağlığına kavuşmasından mutlu olduklarını dile getiren Zengin, Gül'ün taburcu olduktan sonra ailesiyle Afganistan'a dönmek istediğini ifade etti.

Zengin, Gül'ün beş aylık bebeğinin de tüm aşılarının yapıldığını, düzenli kontrollerden geçtiğini aktardı.

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ramazan Erkin Ünlü de hastanın hastaneye getirildiğinde burnunun tamamen kesilmiş olduğunu anlatarak, "2016 şubat ayında hasta ilk geldiğinde, burnun alına birleştiği yerden dudağa kadar olan bütün dokuları, bilinçli bir şekilde bıçakla kesilmişti. Hiçbir şekilde doku ve organ bırakılmayacak şekilde yapılmıştı. Burun pansumanını yaparken kesik yerinde büyük bir delik vardı ve bu delikten hastanın boğazı, bademcikleri görünebiliyordu." sözlerine yer verdi.

Olay yerinde sadece kanamanın durdurulduğunu belirten Ünlü, şu değerlendirmede bulundu:

"Hasta olaydan 20 gün sonra geldi, hemen yatırdık. Hastanın kemik dahil yoğun bir enfeksiyonu vardı. Tedavi planlamasını, burun organı tamamen olmadığı için ilk önce iç, sonra dış yapısını yapacak şekilde ayarladık. İlk önce hastanın alnından bir et parçasını aldık ve bunun içine, kıkırdak ve kemik dokusunu dahil ederek burnun iç yapısını yaptık ve hastayı soluk alabilir hale getirdik. Sonrasında dış görünümü için işlem yaptık. Yaklaşık 5 ay süren bir tedavi gerçekleştirildi."

banner123
Yorumlar (0)
banner122

Gelişmelerden Haberdar Olun

@