Birçok ülkede olduğu gibi Belçika’da da trafik kontrolleri hem sabit radarlarla hem de mobil radarlarla yapılmakta. Sabit radarlar araçta bulunan navigasyon sistemi veya telefona yüklenebilecek uygulamalar ile takip edilebiliyor. Ancak mobil radarları takip etmek için kullanılan uygulamalar sürücüleri yanılta biliyor.

Trafik Enstitüsü Vias tarafından yapılan bir araştırmaya göre mobil polis kontrollerini gösteren bir uyarı sistemi kullanan sürücüler, böyle bir sistemi olmayanlara göre daha fazla trafik cezası yiyor.

Vias’ın iki yıl süren araştırmasına göre her üç sürücüden biri (Yüzde 37) “Radarmelder” olarak adlandırılan bu sistemlerden bir veya birkaçını kullanıyor. Bu sistemlerin sürücülerin dikkatini dağıtabileceğini belirten Vias, Hollanda ve Almanya’da olduğu gibi Belçika’da da yasaklanması tavsiyesinde bulunuyor.

Hollanda’da sabit radarların yerini gösteren navigasyon sistemleri ve uygulamalar serbest ancak radar dalgaları aracılığıyla hız radarlarını tespit edebilen ve mobil radarları gösteren sistemler yasak.

Vias’ın araştırmasına göre geçtiğimiz yıl ‘Radarmelder’ kullanan sürücülerin yüzde 29'u en az bir kere ceza aldı. Buna karşılık bu sistemden kullanmayanlar arsında ceza yiyenlerin oranı yüzde 18’de kaldı.

Araştırma sonucunu değerlendiren Vias, bu sonucun paradoksal görünebildiğini ancak, tamamen mantıklı olduğunu belirtiyor. Vias bu durumu, "Böyle bir sistem kullanan sürücüler, sistem hız kontrolü uyarısı vermediği sürece ceza alma riskleri olmadığını düşünüyor ve daha sık hız yapıyor." şeklinde açıklıyor.
 
Radarmelder sistemlerinin alkol kontrollerini de bildirdiğini belirten Vias, aynı durumun bu alanda da görüldüğünü, sürücülerin yasal alkol limitinin üzerinde alkollü olarak trafiğe çıkmaya devam ettiğini vurguluyor.

2022'de Belçika'da trafik kazaları sonucu 520 kişi hayatını kaybetti. Hükümet 2030'a kadar bu tür kazalardan ölen kişilerin sayısını 320’ye kadar düşürmeyi hedefliyor. Ancak Vias bu anlamda önlem alınması gerektiğini belirtiyor. Kurumun geçen yılın sonunda sunduğu 12 önlemin içerisinde Radarmelder sistemlerinin yasaklanması da gelmekte.

Haber: Halil Uygun
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.