Cumhurbaşkanı ve 28, Dönem Milletvekili seçimlerine yaklaşık 30 günlük bir zaman kaldı. Partilerin yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için sunduğu seçim vaatleri de netleşmeye başladı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığında seçime girecek olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin gurbetçilerimizi yakından ilgilendiren askerlik, emeklilik, yabancı plakalı araçların yurtta kullanımı, yurtdışından getirilen telefonlar vb. konulardaki seçim vaatleri şöyle sıralandı:

Yurt dışı seçim çevresi
Yurt dışındaki vatandaşlarımızın sorunlarının TBMM'ye daha etkin şekilde taşınması için yurt dışı seçim çevresi oluşturulacak ve 15 milletvekili ile doğrudan Meclis'te temsili sağlanacak.

Sağlık
Yurt dışındaki vatandaşlarımız, Türkiye'de sağlık hizmetlerinden eşit şekilde yararlanacak.

Emeklilik

  • Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye'deki emeklilik maaşları iyileştirilecek.
  • Türkiye'de emekli olmuş vatandaşlarımızın yurt dışında çalışmasını engelleyen tüm kısıtlamalar kaldırılacak.

Askerlik

  • Yurt dışındaki vatandaşlarımız için dövizle askerlik bedelinde indirim yapılacak.
  • Askerlik bedelini ödeyemeyen yurt dışındaki vatandaşlarımız, toplumsal hizmetlerde çalışarak askerliklerini tamamlayacak.

Araç kullanımı
Vatandaşlarımızın, yurt dışından Türkiye'ye geldiği araçların süre kısıtlaması beş yıla çıkacak ve sürücü kısıtlaması kaldırılacak.

Telefon kullanımı
Yurt dışındaki vatandaşlarımızın cep telefonlarına uygulanan 4 aylık süre sınırlaması kalkacak.
Yurt dışından telefon alımında pasaport şartı kaldırılacak.

Otomatik bilgi paylaşımı
Otomatik Bilgi Paylaşımı'nda yaşanılan mağduriyetlerin ortadan kaldırılması için gerekli diplomatik girişimler yapılacak. Bu konuda, konsolosluklarda resmi danışma hizmeti verilecek.

Diplomatik girişimler
Çifte vatandaşlık hakkının kazanılması için gereken tüm diplomatik girişimler yapılacak.

Cenazeler
Cenazelerinin Türkiye'ye getirilmesi için imkanı olmayan ailelere devlet desteği sağlanacak.

Yapısal sorunlar
Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yönelik çalışmaları koordine edecek bir Yurtdışı Türkler Bakanlığı kurulacak.

Mavi kartlılar
Mavi kartlılara yönelik ayrımcılık bitirilecek, söz verilen eşit imkanlar sağlanacak. Hak kayıpları ve mağduriyetler ortadan kalkacak.

Ulaşım

  • Uçak biletlerindeki fahiş fiyat uygulamaları son bulacak.
  • Türkiye'ye araçlarıyla gelen yurttaşlarımızın yolculuk boyunca yaşadıkları güvenlik sorunları, sınır kapılarında uzun bekleme süreleri ve uygulanan cezai işlemler vb. tüm sıkıntıları çözülecek.

Konsolosluk hizmetleri

Yurt dışında artan nüfusa göre yoğun bölgelerde yeni konsoloslukların açılması ve mobil konsolosluk hizmetinin yaygınlaşması sağlanacak. Konsolosluk işlemleri elektronik ortamda gerçekleşecek ve bürokratik engeller ortadan kaldırılacak.

Eğitim

  • İhtiyaç duyulan alanlar için eğitim ataşesi ve öğretmen atamaları yapılacak ve atamalarda Avrupa'da yaşayan Türkiye kökenli eğitimcilere öncelik verilecek.
  • Yurt dışında başladıkları eğitimlerine Türkiye'de devam etmek isteyen gençlerimiz, yıl kaybına uğramayacak.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.