Elektrikli ve plug-in hibrit araçların gemiyle taşınmasıyla ilişkili olası riskleri önlemeyi ve sınırlamayı amaçlayan Yunanistan, feribot seferleri ile ilgili yeni bir düzenleme getirdi.

İtalya-Yunanistan ve Yunanistan-Türkiye seferlerini yapan feribotlarda geçerli olan yeni düzenleme, özellikle alternatif yakıtlı araçlar (AFV) olarak bilinen akümülatör (pil) taşıyan tamamen elektrikli veya şarj edilebilir hibrit araçlar ile sıvılaştırılmış ve sıkıştırılmış gaz yakıtlar kullanan araçlar için geçerli.

Yunanistan’ın aldığı bu karar, özellikle Avrupa ülkelerinden tatilini geçirmek için Türkiye’ye giden ve İtalya-Yunanistan rotasını takip eden gurbetçilerimizi yakından ilgilendirmekte.

Türkiye’de bu kurallara uymayan gurbetçilere para cezası kesiliyor, aracı sınır dışı ediliyor Türkiye’de bu kurallara uymayan gurbetçilere para cezası kesiliyor, aracı sınır dışı ediliyor

Feribotlara getirilen yeni düzenleme
Yeni düzenleme, İtalya-Yunanistan ve Yunanistan-Türkiye seferleri hem de Yunanistan’ın adalarına giden feribot seferleri için geçerli. Yeni kurallar şunları içeriyor:

  • Saf elektrikli veya plug-in hibrit araçların akülerinin sıcaklık açısından izlenmesi gerektiği için şarj seviyesinin en fazla toplam kapasitenin %40'ını geçmemesi gerekiyor.
  • Sıvı veya sıkıştırılmış gaz yakıt kullanan araçlarda, tankların en fazla yüzde 50’sinin dolu olması gerekiyor.
  • Araçtan herhangi bir alarm gelmesi durumunda derhal gemi personeline bilgi verilmeli.
  • Yakıt sisteminde, deposunda veya aküsünde arıza bulunan araçlar, bu arızalar giderilmedikçe gemiye yüklenemez.
  • Aracın yakıt sisteminde, depolarında veya akülerinde herhangi bir arıza veya hasar olmamasının sorumluluğu yalnızca araç sahiplerine ait.
  • Elektrikli ve plug-in hibrit araçların gemide şarj edilmesi kesinlikle yasak.

Neden bu kural getirildi?
Yunanistan Denizcilik ve Ada Politikası Bakanlığı, feribot şirketlerine yönelik yeni direktiflerin, elektrikli ve plug-in hibrit araçların gemilerde taşınmasıyla ilgili potansiyel riskleri önlemek ve sınırlamak için olduğunu açıkladı. Yeni yönergenin, Avrupa Deniz Güvenliği Ajansı'nın (EMSA) çalışmalarına dayandığını ve bu alandaki uluslararası deneyimleri dikkate aldığını belirtti.
Haber: Halil Uygun
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.