Türkler İçin Danışma Kurulu IOT Başkanı Zeki Baran tarafından kamuoyu ile paylaşılan bir çağrıda, özellikle Türkler arasındaki aşılanma oranlarının düşüklüğüne dikkat çekilerek, herkesi aşı olmaya davet edildi.

IOT çağrısı şu şekilde:

Hollanda’da korona salgınıyla mücadele çerçevesinde el sıkışma, maske ve 1,5 metre mesafe konulması gibi önlemler artık yavaş yavaş kaldırılıyor. Buna karşılık henüz aşı yaptırmamış olanlar için tehlike devam ediyor. Uzmanlar, özellikle giderek yaygınlaşan Delta varyantının er ya da geç aşı yaptırmayan herkese bulaşacağını tahmin ediyor. 
 
Belediye Sağlık Daireleri (GGD) korona virüsünden etkilenenler konusunda etnik kökene dayalı olmasa da mahalle/semtlerde görülen vakalarla ilgili sayılar açıkladı.. Bu verilere göre Amsterdam, Rotterdam ve Twente bölgesinde Türklerin de yoğun olarak yaşadığı yerlerde aşı yaptırma oranının yüzde 50 veya daha altında olduğu görülüyor. Bu yıl başında Amsterdam’da yapılan bir başka araştırmaya göre, Hollandalılar arasında yüzde 80 olan aşı yaptırma oranının, Türkler arasında yüzde 45 dolayında seyrettiği saptandı. 
 
Enfeksiyon hastalıkları uzmanlarına göre, aşı yaptırma oranı düşük bölgeler önümüzdeki günlerde ciddi bir sorun olabilir ve özellikle kış aylarında bu semtlerde yeni salgınlar yaşanabilir. Virüsün bu bölgelerde hızla yayılmasından göçmenler de olumsuz şekilde etkilenebilirler.  
 
Şu ana kadarki vaka sayısı, hastaneye yatma, yoğun bakım ve vefat olaylarıyla ilgili veriler, korona salgınından göçmenlerin Hollandalılara göre iki üç kat daha fazla etkilendiğini gösteriyor. Geleneksel göçmen gruplar içerisinde en çok Türkiye ve Süriname’den gelenlerin virüse yakalanma tehlikesi bulunuyor. Ev yerine daha çok dışarda çalışmak, küçük evlerde yaşamak, sigara ve diğer sağlık sorunları bunun nedenleri olarak görülüyor. 
 
Uzmanlar, çocuk salgın hastalıklarına karşı yaptırılan aşılara bakıldığında örneğin Amsterdam’da Türkler’in diğer tüm gruplardan daha yüksek oranda çıkmasına karşın,  korona aşısına neden az ilgi gösterdiğini açıklamakta zorlanıyor..
 
Hollanda’da pandemiyle ilgili rakamlara göre, korona virüsüne yakalananların yüzde 0,4’ü hayatını kaybediyor. (Şu ana kadar 4 milyon kişiye bulaştı, 17 bin kişi hayatını kaybetti). Hollanda’da yaşayan Türklerin henüz yarısının aşı yaptırdığını kabul edersek, bu diğer aşı yaptırmayan yarısının da  bir şekilde korona virüsüne yakalanabileceği, bir başka deyişle büyük çoğunluğu yaşlı ve başka hastalığı olan yaklaşık 800 vatandaşımızın daha hayatını kaybedebileceği anlamına gelebilir.
 
Bu nedenle daha fazla sevdiklerimizin, yakınlarımızın hayatını kaybetmesini istemiyorsak, herkesi aşı yaptırmaya davet ediyoruz. Aşı yaptırarak hem kendimizi hem de yakınlarımızı koruyalım.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz: t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın