Belçika’da geçtiğimiz üç ay içerisinde üç kadın, eşini öldürdüğü iddiası ile yakalandı. Üç cinayette eşler bıçaklanarak öldürüldü. Cinayetlerde zanlıların kadın olması ve cinayet silahlarının aynı olması, toplum içerisinde gerginliğe neden olurken, uzmanlar bu tür olayların nadir olduğunu ancak endişelerin arttığını açıkladı. 
 
Üç bıçaklama: Zanlıların üçü de kadın
İlk olay Hollandalı bir kadının iki ay önce tatile gittikleri Budapeşt’te eşini bıçaklayarak öldürmesi şeklinde cereyan etti. İkinci olay geçtiğimiz hafta Gent’te yaşandı. Bir kadın tartıştığı eşini bıçaklayarak öldürdü.

Zwijndrecht'te yaşanan en son olayda da 24 yaşındaki bir kadın, 36 yaşındaki erkek arkadaşını öldürdü. İkili arasında çıkan tartışmadan sonra eşini bıçaklayan kadın alarm numarasını arayarak yardım istedi ancak adam kurtarılamadı.

Koersel'de kick boks galası için geri sayım başladı Koersel'de kick boks galası için geri sayım başladı

Kriminolog Anne Groenen, bu tür olayların nadir olduğunu, ancak son zamanlarda yaşananlarla ilgili endişelerin arttığını belirtti. Groenen'e göre, erkeklere karşı işlenen tüm cinayetlerin yaklaşık yüzde 6'sı eşi veya eski eşi/partneri tarafından işleniyor. Cinayete kurban giden kadınların yüzde 40’ı ise eşi veya eski eşi tarafından öldürülüyor.

Partner cinayetinin temeli
Groenen, partner cinayetlerinin iki temel nedeni olduğunu belirterek şu açıklamayı yaptı "Erkekler genellikle kontrolü elinde tutma isteği nedeniyle hareket ederken, kadınlar daha çok kendilerini koruma amacı güder. Fakat, her partner cinayeti, ilişkinin dinamikleri, kişisel özellikler ve olay öncesinde yaşananlar gibi birçok karmaşık faktörün birleşimiyle açıklanabilir."

Bu cinayetler genellikle ciddi tartışmaların ardından gerçekleştiğini belirten Groenen kadınların genellikle daha dürtüsel davrandığını, erkeklerin ise daha planlı hareket ettiğini belirtiyor. Ancak her iki cins için de kullanılan en yaygın cinayet silahının bıçak olduğunu vurguluyor.

Bu vakalar, toplumda cinsiyetçi şiddet algıları ve yasal sistemin bu tür olaylara nasıl yanıt verdiği hakkında ciddi soruları beraberinde getiriyor. Her yeni olay, hem hukuk profesyonelleri hem de toplum liderleri için, bu tür trajedilerin önlenmesine yönelik stratejiler geliştirme konusunda daha fazla düşünce ve eylem gerektiriyor.
Haber: Halil Uygun
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.