Kamu yayın kuruluşu NOS tarafından Ipsos kurumuna yaptırılan araştırmada, Hollandalıların yüzde 72'si, siyasetçilerin sorunları çözmek yerine kendileriyle ilgilendiklerini düşündüklerini belirtti. 
Araştırmaya katılanların yüzde 47'si, güven eksikliğinin hükümetin göç, iltica, sağlık hizmetleri ve konut piyasası alanlarındaki politikalarından ve siyasetçilerin ülkedeki sorunları çözmemesinden kaynaklandığını ifade etti.

Hollandalılar, siyasetteki sorunlara karşı çözüm olarak seçim barajı uygulanarak Temsilciler Meclisi'ndeki siyasi parti sayısının azaltılmasını savunuyor. Diğer taraftan, araştırmaya katılanların yüzde 64'ü, ülkedeki refahın daha adil dağıtılmasını arzuluyor. Bu kesim, şirketlerin ve yüksek maaş alanların daha fazla vergiye tabi tutulması ve mal varlığı vergilerinin artırılmasını destekliyor.

Ayrıca, yüzde 72'lik kesim, ülkesinin kötü bir yöne gittiğini düşünürken, yüzde 30'u da kendi ekonomik durumlarının 2024'te kötüleşeceğinden endişe ediyor.

Bu arada, Hollanda'da 8 Temmuz'da koalisyon hükümeti, göçmen politikalarına ilişkin müzakerelerde anlaşmaya varamaması nedeniyle istifa etti. Ülkede 22 Kasım'da genel seçim yapılacak.

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Editör: Ömer Aşıran