Geçirdiği bisiklet kazası sonucu 12 yıl önce felç olan ve bir daha yürüme şansı bulunmadığı belirtilen 40 yaşındaki Gert-Jan Oskam, elektronik beyin implantları sayesinde 'düşünerek', destekle ayağa kalktı ve yürümeye başladı. 

BBC’de yer alan habere göre Oskam, geçirdiği operasyonlarla takılan elektronik implantlar sayesinde  düşüncelerini kablosuz olarak bacaklarına ve ayaklarına iletti. Henüz araştırma aşamasında olan çalışmaya imza atan İsviçreli bilim ekibi, amacının projeyi bir an önce laboratuvardan çıkarıp kliniğe götürmek olduğunu dile getirdi. 

BBC'ye konuşan Oskam, "Yürümeyi yeni öğrenen br çocuk gibi hissediyorum. Ayrıca artık ayakta durabiliyor ve merdiven çıkabiliyorum. Uzun bir yolculuk oldu ama artık ayağa kalkıp arkadaşımla çıkabiliyorum. Bu birçok insanın fark etmediği bir zevk." dedi.

Beynine elektronik implantlar yerleştirildi
Nature dergisinde yayınlanan gelişme, İsviçreli araştırmacılar tarafından yönetildi. Lozan Üniversitesi'nden implant yerleştirmek için hassas ameliyatı gerçekleştiren beyin cerrahı Prof. Jocelyne Bloch, sistemin henüz temel bir araştırma aşamasında olduğunu ve felçli hastaların kullanımına uzun yıllar olduğunu vurguladı.

Gert-Jan'ın hareketini eski haline getirme operasyonu Temmuz 2021'de gerçekleştirildi. Beyin ve omurilik arasında bir dijital köprü kurmaya dayanan yöntemde ameliyatla beyindeki motor kortekse bir implant yerleştiriliyor. Hasta adım atmayı düşündüğünde bu dijital köprü sayesinde sinir hücrelerini uyarabiliyor.

Prof Bloch, beynin hareketi kontrol eden bölgelerinin yukarısında, kafatasının her iki yanında 5 cm çapında iki dairesel delik açtı.

Daha sonra, beyin sinyallerini kafasındaki bir ileticiye bağlı iki sensöre kablosuz olarak ileten disk şeklinde iki implant yerleştirdi.

İsviçreli ekip, bu sinyalleri Gert-Jan'ın omuriliğine yerleştirilen ikinci bir implant aracılığıyla bacak ve ayak kaslarını hareket ettirmek için talimatlara çeviren bir algoritma geliştirdi.

Araştırmacılar, Gert-Jan'ın birkaç haftalık eğitimden sonra bir yürüteç yardımıyla ayakta durabildiğini ve yürüyebildiğini keşfettiler.

Projeyi yöneten Lozan'daki Ecole Polytechnique Federale'den (EPFL) Prof. Gregoire Courtine'e göre hareketi yavaş ama düzgü olduğunu belirtti ve "Onun bu kadar doğal bir şekilde yürüdüğünü görmek çok dokunaklı. Daha önce mevcut olanda bir paradigma değişikliği" dedi.

Beyin implantları, Prof Courtine'in hareketi eski haline getirmek için yalnızca spinal implantın kullanıldığı önceki çalışmasını temel alıyor.

Omurilik implantı, beyinden gelen zayıf sinyalleri omurganın hasarlı kısmına yükseltti ve bir bilgisayardan önceden programlanmış sinyallerle daha da güçlendirildi.

©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş