Hollanda’da mart ayı vergi beyannamesi, doldurma ayı olarak geçiyor. Bu yıl, yüksek enflasyon nedeniyle herkes vergiden geri alabileceği miktarları merak ediyor. Ancak vergi beyannamesi doldururken bazı kalemlerde tasarruf edebileceğinizi görmek belki de daha önemli. 

Bu yazıda tüm tasarruf ipuçlarını listeliyoruz. Listede sağlık masraflarından, bağışlara ve toplu taşıma masrafına kadar ipuçları yer alıyor.

İlk olarak, birkaç pratik bilgi:  Vergi beyannameleri 1 Mart'tan 30 Nisan’a kadar olan süre zarfında gönderilebiliyor. Beyannamenizi 1 Mayıs'tan sonra vermek istiyorsanız, bu tarihten önce Vergi Dairesini bilgilendirmeniz gerekiyor. Vergi beyannamenizi “Mijn Belastingdienst” veya “aangifte-app” üzerinden çevrimiçi olarak gönderebilirsiniz. Normal şartlarda Vergi Dairesi sizin için bazı bilgileri önceden dolduruyor. Beyanname göndermeden önce otomatik olarak dolan bilgileri kontrol etmeniz gerekir.

Şunu belirtmekte de fayda var, eşinizle birlikte vergi beyannamesi doldurmak mali açıdan  daha avantajlı caziptir. Birçok kişi bunun farkında değil. Ayrıca vergi beyannameleri beş yıl önceye kadar verilebiliyor. Bunun için geçtiğimiz 5 yıl içinde vergi beyannamesi vermediyseniz halen vaktiniz var. 

Ek sağlık faturaları
Dişçi tarafından gönderilen ek faturalar muhtemelen vergiden geri alınabiliyor. Dişçi veya yanık nedeniyle yaptırılan estetik ameliyatlar gibi muafiyetinizin dışında kalan masraflar genellikle iade edilebilir. Ancak bu tedavilerin zorunlu tıbbi bir gerekçesi olması gerekiyor. 
Örnek: Dişçiye gittiniz, aniden pahalı ve gerekli bir tedavi yaptırmak zorunda kaldınız. Bu masrafınız da sağlık sigortası kapsamında değil bu durumda vergiden geri alabilirsiniz.

Masraflar Vergi Dairesi tarafından belirlenen eşiği aşarsa, bunları geri alırsınız. Tam koşulları buradan okuyabilirsiniz: Voorwaarden aftrek zorgkosten

Bağışlar
Birçok hayır kurumuna yapılan bağışlar vergiden düşülebilir. Yardım kuruluşunun ANBI statüsüne sahip olması gerekir, buna internetten bakabilirsiniz. Diyelim ki bir hayır kurumuna aylık bir miktar bağışladınız ya da Giro 555'e tek seferlik bir miktar verdiniz. Bu bağışların bir kısmını vergiden geri alabilirsiniz.  Ancak yine de bu, Vergi Dairesi tarafından belirlenen eşiğe bağlıdır. 
Bu eşiğin ne kadar olduğunu burada bulabilirsiniz: Gift aftrekken

Ev satın almak
Ev satın alan pek çok kişi daha sonra yapılan birçok ekstra harcamanın vergiden düşülebileceğini bilmiyor. Örneğin, ipotek danışmanı masrafları veya değerleme masrafları gibi masraflar vergiden geri alınabiliyor. Unutmayın: 2018'e kadar ev satın alımlarında yapılan masrafı hala geri alma hakkınız bulunmakta.
Tam olarak hangi masrafları vergiden geri alabileceğinizi buradan okuyabilirsiniz: Eigen woning aftrekbare kosten

İpotek faizi
İpotekli bir eve sahip olanlar, yıllık olarak ödedikleri faizin bir kısmını vergi iadesi olarak geri alabilir. Vergi beyannamesini doldururken, evin WOZ değeri ile ödediğiniz faiz miktarını doğru bir şekilde kontrol etmeniz gerekir.

İşe toplu taşıma ile gitmek
İşvereninizden hiç seyahat ödeneği almıyorsanız ya da düşük miktarda bir ödenek alıyorsanız, yaptığınız masrafı vergi beyannamenizde belirterek vergi iadesi alabilirsiniz. Bunun için en az 10 kilometre yol kat ediyor olmanız ve işe giderken sadece toplu taşıma araçlarını kullanıyor olmanız gerekmekte.
Toplu taşıma vergi iadesi ile ilgili koşulları buradan okuyabilirsiniz: ov werk reiskosten aftrek

Eğitim borcu
Eğitim borcunuz varsa, vergi beyannamesinde bunu belirtmeniz fayda sağlar. Vergiden muaf olan sermayenizin belirli bir eşiği aşması durumunda, servet vergisi ödemeniz gerekebilir. Eğitim borcunuzu Kutu 3'te belirterek, varlıklarınızdan düşebilirsiniz.

Hollanda’da 172 Kişi 'Middel X' kullanarak hayatına son verdi Hollanda’da 172 Kişi 'Middel X' kullanarak hayatına son verdi

Bitcoin ve kripto yatırımları
Popülerliği artan Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine sahipseniz, bu yatırımlarınızı vergi beyannamesinde belirtmeniz önem arz eder. Bu yatırımları beyan ederken değerlerini 1 Ocak 2023 tarihindeki değer üzerinden belirtmelisiniz.

Vergi beyannamesini birlikte doldurmak avantaj sağlıyor
Evliyseniz, biri ile birlikte yaşıyorsanız veya birlikte bir ev satın aldıysanız, bir vergi ortağınız var demektir. Bu durumda birlikte vergi beyannamesi vermek daha fazla avantaj sağlayabilir.

Eğer mal varlığınız 50.650 euro'yu aşıyorsa, bunlar üzerinden servet vergisi (kutu 3) ödersiniz. Vergi ortağınızla birlikte vergi beyannamesi verirseniz, sınır 100.000 euroya çıkar. Diyelim ki vergi ortağınızın 10.000 euro, sizin de 80.000 euro mal varlığınız var, bunlar için vergi ödemek zorunda değilsiniz, çünkü birlikte 100.000 euronun altında kalıyorsunuz. Oysa tek başınıza vergi beyannamesi doldursanız ayrı vergi ödemeniz gerekir.

Eşinizin çalıştığını ve sizin çalışmadığınızı ya da tam tersini varsayalım, bu durumda da vergi iadesi alabilirsiniz. Bazı insanlar şöyle düşünüyor: Hiçbir gelirim yok, bu nedenle vergi beyannamesi vermek zorunda değilim. Ancak bu şekilde yine de iade alma hakkınız doğmakta.

Daklgalanan gelire göre 'ortalama gelir' talebi
2020 ve 2021'de bir işiniz olmadığını ve 2022'de yeniden çalıştığınızı düşünelim. Bu durumda geçen yıl aniden geliriniz de bir artış oldu veya son yıllarda geliriniz oldukça dalgalı şekilde ilerliyor. 
Bu durumda Vergi Dairesinden “ortalama alma” talebinde bulunabilirsiniz. Bu durumda vergi dairesi birkaç yıllık gelirinizin ortalamasına bakar. Yani bazı yıllar daha düşük gelir elde ettiyseniz daha az vergi ödemeniz gerektiği anlamına gelir. Bu da vergiden geri alabileceğiniz iade miktarında ciddi değişiklik yaratabilir.

Ödenek alıyorsanız ve durumunuzda bir değişiklik olursa, bunu derhal bildirin
Bu ipucu vergi beyannamenizden ayrıdır. Kira veya sağlık yardımı gibi bir ödenek alıyorsanız ve durumunuz değişirse (Örneğin kazancınız arttı veya birisiyle birlikte yaşamaya başladınız veya evlendiniz) bunu derhal Vergi Dairesine bildirmenizde fayda var. Aksi halde ileri bir zaman içerisinde vergi dairesine borçlu duruma düşme ihtimaliniz ortaya çıkabilir. 

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.euya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.