Hollanda’da yaşanan akıl almaz bir işkence davasının detayları görenleri şaşkına çevirdi. Mahkeme; 83 yaşındaki sanığı, temizlikçi olarak çalışan kadına "istismar ve kötü muamele"de bulunduğu gerekçesiyle 2,5 yıl hapse mahkûm etti. Bu işkencelerde annesine yardım ettiği belirlenen sanığın kızı ise 5 yıl hapis cezasıyla beraber zorunlu psikiyatrik tedaviye (tbs) mahkum edildi.

Gelderlander gazetesindeki habere göre Ammerzoden'da yaşayan 83 yaşındaki kadın ve kızı, temizlikçi kadını bir yıl boyunca adeta "köle" gibi çalıştırdı. Sanıklar, temizlikçi kadını işlerini düzgün yapmadığı iddiasıyla çatal batırmak ya da sopa ile dövmek gibi bedensel cezalarla cezalandırdı.

Bu arada sanık kız, kurbanı uydurduğu bir arkadaş grubuyla sürekli olarak manipüle edip, arkadaşlarından ve ailesinden uzaklaştırdı. Yaşlı kadın doğrudan temizlikçiye şiddet uygulamamış olsa da, mahkemede sunulan ses kayıtlarına göre kızını işkence yapması için teşvik etti.

Temizlikçi kadın, Ekim 2020'de bitkin, zayıf, çeşitli yaralar ve kırıklarla neredeyse hayatını kaybedecek durumda yoğun bakıma alındı.

Temyiz mahkemesi acımadı
Kadının yaşlı olması ve yaşamının son yıllarında bulunması demir parmaklıklar ardına atılmasına engel olamadı. 

Olayla ilgili görülen ilk davada sanık kız, 5 yıl hapse ve zorunlu psikiyatrik tedaviye mahkum edilirken, annesi için 2 yıl hapis cezası verildi. Ancak bu karara itiraz edilerek temyize başvuruldu. Temyiz mahkemesi, verilen iki yıllık cezanın suçun ciddiyetine ve mağdurun maruz kaldığı acılara uygun olmadığına hükmetti. 

İki hafta önce görülen temyiz davasında Başsavcı, yaşlı sanık hakkında üç yıl hapis cezası talep etti. Ancak mahkeme ilk davada verilen 2 yıllık hapis cezasının 2,5 yıla çıkartılmasına karar verdi.

Mahkeme ayrıca sanığın mağdur kadına 246.000 euro tazminat ödemesine karar verdi.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş