Irkçı ve İslam karşıtı Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (Pegida) hareketi üyeleri Cuma günü Den Haag’daki Türk Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakmak için bir araya gelecek. DENK partisi ve dört Türk Sivil toplum kuruluşu Pegida eyleminin yasaklanması için belediyeye başvuru yaptı. Ancak bu başvuruya istenilen cevap alınamadı. DENK ve dört organizasyon bu provokasyona karşı bir gösteri düzenleneceğini açıkladı.

İslam karşıtı Pegida hareketi geçtiğimiz günlerde, sosyal medya hesabından, bir Kur'an'ı Kerim’in yakıldığını gösteren bir video paylaştı. Paylaşımda planlanan gösterinin 18 Ağustos Cuma günü, saat 19.00'da  Jan Evertstraat 15 adresindeki Türk Büyükelçiliği önünde gerçekleşeceği belirtildi. 

Bu gösteriye karşı harekete geçen DENK partisi, IGMG Hollanda, TFNL (Hollanda Türk Federasyon), TICF (Türk İslam Kültür Federasyonu) ve UID NL (Uluslararası Demokratlar Birliği Hollanda) yetkilileri, Pegida’nın ‘tehditkar nefret eyleminin’ yasaklanması için Den Haag Belediye Başkanı Jan van Zanen'a çağrıda bulundu. 

DENK başkanı Stephan van Baarle eylem hakkında yaptığı açıklamada "Bu ifade özgürlüğü değil, açıkça nefret saçmaktır” dedi ve Pegida'nın amacının Müslümanları aşağılamak ve toplumda bölünmeye neden olmak olduğunu dile getirdi. Geçtiğimiz hafta Belediye Başkanı Van Zanen'a birden fazla mektup gönderdiklerini belirten Van Baarle, kuran-ı Kerim’in yakılması veya yırtılmasından duyulan endişeleri dile getirdiklerini kaydetti.

Van Baarle: Herkesi Den Haag’a çağırıyorum
Perşembe akşamı sosyal medya üzerinden bir video yayınlayan Van Baarle, ırkçı Pegida hareketinin bu eylemine karşı belediyeye yapılan başvurulardan bir sonuç alınamadığını bu nedenle Cuma günü eylemin yapılacağı saatte aynı bölgede bu provokasyon eylemine karşı bir gösteri düzenleneceğini dile getirdi. Van Baarle, dört organizasyonla birlikte düzenlenen gösteriye katılmak ve destek vermek isteyen herkesi Den Haag’a çağırdı.

Van Zanen: Yasaklamak için yasal dayanak yok
Yerel basından elde edilen bilgiye göre, Belediye Başkanı Van Zanen, "saygılı ve kapsayıcı bir şehir" yaratmaya katkıda bulunmayan davranışlardan uzak durduğunu ve “gereksiz provokasyonlar ve insanları bilinçli olarak incitmekten” imtina ettiğini belirtti. 

Belediye Başkanı  "Belediye başkanı olarak, ifade özgürlüğü ve gösteri hakkını anayasal olarak mümkün olduğunca kolaylaştırma görevim var. Hollanda yasaları, şu anda bunu yasaklamam için bana bir olanak sunmuyor." şeklinde ifade kullandı.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.