Hollanda'nın başkenti Amsterdam ile Den Haag, Deventer ve Eindhoven kentlerinde, Türkiye'de ‪14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy kullanma işlemi, yerel saatle 09.00’da başladı.

Hollanda’da yaklaşık 286 bin seçmen, 9 Mayıs'a kadar oy kullanabilecek. Oy verme işleminin ilk gününde sandıklara gelen vatandaşlarımızın sayısının yüksek olduğu görüldü. Sandık merkezlerinden gelen görüntüler, bu yılki katılımın önceki seçimlere göre arttığını gösterdi. 

Hollanda’da bu yıl ilk defa sandık kurulan Eindhoven kentinde de seçmenler, 1 Mayıs'a kadar 09.00-18.00 saatlerinde sandık başına gidecek.

"Seçimlere katılım sadece yurt dışında değil, sınır kapılarında da mümkün"

Hollanda seçim Selcuk Unal
Oyunu kullanan Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, gazetecilere yaptığı açıklamada, Amsterdam, Den Haag ve Deventer'e ek olarak, bu seçimde ilk kez sandık kurulan Eindhoven da olmak üzere, 4 ayrı mekanda seçimlerin başladığını bildirdi.

Seçimlerde oyların yurt dışında da kullanılmaya başladığından beri Türk vatandaşlarının oy kullanma haklarının giderek arttığını belirten Ünal, “Seçimlere yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın katılımı her yıl, her sefer tedricen artıyor. Bu sene de artmasını temenni ediyoruz. Seçimlere katılım sadece yurt dışında değil, sınır kapılarında da mümkün.” ifadelerini kullandı.

"Oyların güvenle kullanılması için gerekli tüm önlemlerimizi aldık"
Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosu Sevgi Kısacık da "Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın demokratik haklarını kullanmalarına özel önem atıf ediyoruz. Hükümetimiz gerekli çalışmaları yapıp hukuki düzenlemeleri tamamladıktan sonra bu hakkı verdi. Vatandaşlarımızı bu haklarını kullanmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.

Yerel saatle 09.00’dan itibaren Rotterdam Başkonsolosluğunun Den Haag’da organize ettiği oy verme işleminin başladığını, seçimlere yoğun katılım beklediklerini aktaran Kısacık, “Seçmenlerin sakinlikle ve sükunet içinde oylarını güvenle kullanabilmesi için gerekli tüm önlemlerimizi aldık. İnşallah hepimiz için hayırlı olsun.” dedi.

Den Haag kentinde 25, Amsterdam’da 14 ve Deventer’de 14 sandık, 9 gün boyunca vatandaşların hizmetine sunulurken Eindhoven'da 3 gün boyunca 5 sandıkta oy kullanılabilecek.

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.