Gelecek öğrenim yılından itibaren temel eğitim bursu sistemine dönülüyor. Temel eğitim bursu hakkına sahip olan öğrencilerin yaklaşık yüzde 90'ı başvurularını tamamladı ancak halen daha başvuru yapmayanlar bulunuyor. Eğitim Uygulama Hizmeti (DUO) hem öğrencilere hem de velilere bu konuda çağrı yaparak 1 Eylül’den önce başvuru yapmalarını hatırlattı.

DUO verilerine göre Pazartesi itibariyle toplam 391 bin 288 kişi temel eğitim bursu başvurusu yapıldı. Kurum önümüzdeki günlerde henüz başvuru yapmamış olanlar için sosyal medya üzerinden duyurular yapılacağını belirtti.

Önümüzdeki eğitim yılında ailesi ile birlikte yaşayan HBO ve üniversite öğrencilerine aylık 110,30 euro, kendi başına yaşayan öğrencilere ise 439,20 euro ödenecek. 

Yüksekokul  ve üniversite öğrencileri, sekiz yıl aradan sonra ilk kez temel burs alacaklar. Eğer önümüzdeki on yıl içinde mezun olurlarsa, bu burs bir hibe niteliğinde olacak ve geri ödemelerine gerek kalmayacak. 

Önümüzdeki yıl aralarında 124 bini birinci sınıf öğrencisi olmak üzere yaklaşık 435 bin öğrencinin, temel eğitim bursu hakkına sahip olması bekleniyor.

Sekiz yıl önce değiştirilen eğitim sisteminde temel eğitim bursu ortadan kaldırılarak yerine kredi sistemi getirilmişti. Ancak kredili bursların uygulanmaya başlamasından bu yana özellikle yükseköğrenimde başvurular azaldı ve öğrenciler yaşanan enflasyon artışıyla daha da fazla ezilmeye başladı. Yoğun eleştirilere neden olan kredili burs sistemi sonunda politik desteğini de yitirdi ve eski sisteme dönülmek zorunda kalındı.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş